Płonące opony, rolnicy w żółtych kamizelkach w centrum Warszawy

0
51

O ósmej rano w Warszawie na placu Zawiszy wybuchł niezapowiedziany protest rolników. Na początku rolnicy rozrzucili owoce na całym placu i zablokowali ruch podpalonymi oponami. Z głośników nadawali komunikaty i puszczali muzykę.

Michał Kołodziejczak, założyciel AGROunii na żywo relacjonował protest na placu Zawiszy: “rolnicy chcieli pokazać jak wygląda odcięcie ich od rynków sprzedażowych zarówno krajowych i zagranicznych spowodowanych nieudolną polityką. Wymagamy, aby w Polsce został wprowadzony obowiązek znakowania produktów żywnościowych produkowanych w Polsce. Mają być znakowane graficznie flagą kraju produkcji surowca. Chcemy też, aby w sklepach wielkopowierzchniowych, które zazwyczaj należą do kapitału zagranicznego, przynajmniej 51 procent produktów pochodziło z Polski”.

Lider AGROunii żądał również wprowadzenia embarga na węgiel z Rosji do Polski: “Nie możemy zgodzić się na to, że nasze warzywa i owoce nie mogą wyjeżdżać do Rosji, a Rosjanie przywożą do Polski kilkanaście milionów ton węgla. To głęboka hipokryzja”.

Wybuchy petard, płonące opony, rolnicy w żółtych kamizelkach, wyrzucone na jezdnię owoce, słoma i martwa świnia. Pożar został ugaszony przez strażaków. Kiedy rolnicy zeszli z placu, dopaliły się opony, na ulice wkroczyły służby miejskie. Regularny ruch został przywrócony około 8.40.

Joachim Brudziński skomentował wydarzenie: “Chuliganeria, która sprowadziła realne niebezpieczeństwo na placu Zawiszy w Warszawie musi ponieść konsekwencje wynikające z polskiego prawa”.

Na stronie organizacji prowadzona była na żywo transmisja z protestu:

Komentarz: protesty takie są uciążliwe dla mieszkańców stolicy, którzy ponoszą koszty złej polityki państwa wobec rolnictwa. Postulaty wzmocnienia weterynarii i kontroli importu mięsa podnosi także KOPRIHZ.

Marsz na Sejm w obronie rolnictwa i hodowców

„Mówimy o tym, co nas boli” Bo jak nie my, to kto? – pytał pod Sejmem Dariusz Grabowski. Przewodniczący Komitetu Obrony Rolnictwa i Hodowców Zwierząt wskazał, co zjednoczyło i zmobilizowało uczestników: zła ustawa o ochronie zwierząt, która pozwoli pseudoekologom wejść do hodowli, gospodarstwa i domu. Wezwał do współdziałania rolników, konsumentów i przedsiębiorców. Interesy są wspólne. […]

Read more

Coming Soon
Czy protesty rolników mogą zakłócać życie mieszkańców?
Czy protesty rolników mogą zakłócać życie mieszkańców?
Czy protesty rolników mogą zakłócać życie mieszkańców?

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here