Tuż po zakończeniu debaty telewizyjnej dwóch szeregowych posłów, Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin, porozumieli się co do przesunięcia wyborów na inny termin. Bez żadnego trybu odwołano konstytucyjne wybory prezydenckie i zdecydowano, że odbędą się kiedy indziej, choć nikt nie powiedział tego oficjalnie. W sobotę i niedzielę formalnie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a prywatna spółka wydrukowała formularze do głosowania i koperty.

Zgodnie z zawartym porozumieniem Państwowa Komisja Wyborcza miałaby stwierdzić, że wybory się nie odbyły, zaś Sąd Najwyższy wypowiedziałby się w sprawie ich ważności, a to umożliwiałoby rozpisanie nowych wyborów. Art. 129 ust. 3 Konstytucji stanowi, że w razie stwierdzenia nieważności wyborów prezydenta przez Sąd Najwyższy przeprowadza się nowe wybory. Marszałek Sejmu ma 14 dni na zarządzenie wyborów, które muszą  się odbyć w ciągu 60 dni od daty zarządzenia.

Przy okazji wyborów PIS chce zmienić prawo tak, aby automatycznie dać możliwość startu wszystkim obecnym kandydatom. Istniałaby możliwość  wystawiania nowych kandydatów pod warunkiem zebrania przez nich wymaganych 100 tys. podpisów. Wybory prezydenckie miałyby się odbyć na przełomie czerwca lub lipca.

W związku z zaistniała sytuacją nasuwają się trzy pytania: Czy można odwołać wybory? Odpowiedź na pierwsze pytanie jest prosta. Nie ma możliwości prawnej odwołania niedzielnych wyborów prezydenckich. Nie ma trybu ani organu, który mógłby podjąć taką decyzję. Jedynie w przypadku ogłoszenia stanu nadzwyczajnego wyborów się nie przeprowadza, a kadencja prezydenta ulega przedłużeniu.

Czy można stwierdzić nieważność wyborów, które się nie odbyły? Sąd Najwyższy nie może stwierdzić nieważności wyborów prezydenta, jeśli wybory się nie odbędą 10 maja. Na tej samej zasadzie, jak sąd nie może unieważnić np. umowy sprzedaży samochodu, która nigdy nie została zawarta, bądź małżeństwa, do którego nigdy nie doszło. Sąd Najwyższy stwierdza ważność wyborów po rozpatrzeniu protestów wyborców i sprawozdania PKW. Jeśli wybory nie odbędą się 10 maja,  to SN nie będzie mógł stwierdzić ich ważności bądź nieważności.

Czy dotychczasowi kandydaci nabywają prawo da uczestniczenia w nowych wyborach? Nie ma czegoś takiego jak prawa nabyte kandydatów, którzy dotychczas brali udział w kampanii wyborczej. Jeśli mamy nowe wybory, to cały proces wyborczy powinien rozpocząć się od nowa, poczynając od rejestracji komitetu wyborczego, rejestracji kandydatów, zbierania podpisów, kampanii wyborczej. Niezły pasztet, prawda?  

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 7

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here