Firmy z sektora MŚP, które finansują inwestycje i bieżącą działalność pożyczonymi pieniędzmi, z reguły spłacają te kredyty w dwa lata i z oprocentowaniem miesięcznym na poziomie 2-5 proc. – tak wynika z badania “Finansowanie działalności przez mikro, małe i średnie firmy w Polsce”.

Jednym z najczęstszych powodów wspomagania się zewnętrznym finansowaniem są zatory płatnicze. Wcale nie maleje bowiem zjawisko niepłacenia w terminie lub w ogóle. Ostatni raport Krajowego Rejestru Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych “Portfel Należności Polskich Przedsiębiorstw”, pokazuje, że firmy czekają na pieniądze od kontrahentów średnio 3 miesiące i 9 dni.

Opóźnienia w płatnościach powodują utratę płynności finansowej, kłopoty w rozliczeniach z dostawcami, konieczność redukcji zatrudnienia i ograniczenie inwestycji. Ratunkiem dla firm może być wtedy finansowanie zewnętrzne.

Komentarz redakcji: problem zatorów płatniczych wciąż doskwiera polskim przedsiębiorcom i czas najwyższy, by rząd przedstawił obiecany projekt naprawy tego stanu. Czekamy na projekt ustawy, może będzie przed wyborami.

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here