Zarząd “Henryk Kania SA” rozpoczął wybór doradcy w procesie pozyskania inwestora. Wyzwaniem dla zakładów jest ich uzależnienie od jednego kontrahenta (2/3 obrotu generuje Biedronka) oraz istotne zadłużenie odsetkowe, przekraczające 400 mln zł.

Zdaniem Pawła Łągwy, partnera w CMT Advisory, inwestycją mogłyby być zainteresowane zagraniczne grupy kapitałowe, które w ostatnim czasie są bardzo aktywne na polskim rynku mięs i wędlin. Wśród potencjalnych graczy o globalnym zasięgu można wymienić WH Group – która poprzez Smithfield Foods posiada w swoim portfelu m.in. polski Animex i obecnie kończy proces przejęcia Pini Group – czy Danish Crown, właściciela Sokołów S.A., który w ubiegłym roku nabył Grupę Mięsną Gzella.

W ubiegłym roku miało też miejsce nabycie Konspol przez koncern Cargill oraz wzmożona aktywność transakcyjna SuperDrob, który od 2017 r. jest powiązany kapitałowo z tajskim konglomeratem Charoen Pokphand Foods, co [pzwoliło mu na nabycie zakładów Indykpolu.

Odpowiedzią na wejścia zagranicznych podmiotów jest stopniowa konsolidacja polskich przedsiębiorstw, np. strategie realizowane przez Grupę Bruno Tassi (Madej Wróbel, Peklimar oraz Unimies) czy Grupę Cedrob (właściciel Gobarto i Zakładów Mięsnych Silesia). Być może da to początek łączeniu średnich przedsiębiorstw w celu obrony przed przejęciami ze strony globalnych graczy i wywierania większego wpływu na polski i europejski rynek.

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here