Gdy dyskutujemy o imigracji Ukraińców do Polski, o ich pracy w Polsce, padają różne liczby i informacje. Jednak ta informacja (podana na stronie nawschod.com.pl) jest bardzo niepokojąca.

Mówi ona o zatrudnianiu Ukraińców i korzyściach dla pracodawców, mogących ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzenia – miesięcznie 800 złotych.

Jednak źródło, do którego odsyłał artykuł – nie istnieje. Tam gdzie miałyby znajdować się informacje szczegółowe wg strony nawschod.com.pl wyskakiwało: Błąd 404 – strona nie odnaleziona. Dzisiaj tego linku już nie ma w artykule.

Na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców możemy znaleźć jedynie następującą informację (Chcę pracować w Polsce | Urząd do Spraw Cudzoziemców):

Cytat:

“Do ważnej grupy wyjątków należą również obywatele 6 państw – Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji, Armenii, Mołdawii, którzy korzystają z ułatwionego dostępu do polskiego rynku pracy i przez okres 6 miesięcy ciągu kolejnych 12 miesięcy mogą wykonywać pracę bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę pod warunkiem posiadania pisemnego oświadczenia podmiotu powierzającego wykonywanie pracy zarejestrowanego we właściwym powiatowym urzędzie pracy i pisemnej umowy. W sytuacji, gdy pracodawca chce zatrudnić cudzoziemca przez dłuższy okres czasu wymagane jest posiadanie zezwolenia na pracę albo zezwolenia na pobyt czasowy i pracę albo zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Jeśli cudzoziemiec pracował u danego pracodawcy w związku z zarejestrowanym oświadczeniem, pracodawca ten może wystąpić o wydanie zezwolenia na pracę (na tym samym stanowisku) w trybie uproszczonym (bez konieczności uzyskania informacji starosty nt. możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o lokalny rynek pracy).”

Jak widać, nie ma żadnych podstaw prawnych do takich stwierdzeń. Ustawodawstwo przewiduje taką możliwość tylko wobec tzw. repatriantów. Pracodawca może liczyć na dopłaty do wyszkolenia pracownika, utworzenia stanowiska oraz kosztów wynagrodzenia, a tzw. repatriant posiada prawo min. do bezpłatnej nauki polskiego i pomocy finansowej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Łącznie do 31 tys. zł na osobę, w tym 25 tys. zł do zakupu lub czynszu + 6 tys. zł na remont lub adaptację.

Z drugiej strony – w dyskusjach wciąż pojawiają się relacje o różnych formach wspierania zatrudniania Ukraińców.

Prośba do Czytelników pnp24.pl. Czy moglibyście pomóc w dojściu do prawdy? Czy rzeczywiście jakiś system wspierania pracy pracowników z Ukrainy działa? Czy są jakieś jego przykłady?

Temat Tygodnia: Ukraińscy pracownicy w Polsce

I jeszcze zapraszamy do udziału w sondażu:

[Total_Soft_Poll id=”7″]

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 3.8 / 5. ilość głosów 4

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

3 KOMENTARZE

  1. Uprzejmie proszę o podanie składu osobowego Waszej Redakcji. Przed nawiązaniem współpracy (do której zachęcacie) potrzebne mi są te informacje.
    Pozdrawiam
    Janusz Gajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here