„Ochrona dobra ucznia” ogłoszona przez premiera Mateusza Morawieckiego jako „cel najwyższy”, a polegająca na odbieraniu podmiotowości nauczycielowi na rzecz urzędnika („dyrektor”, „burmistrz”) psuje kapitał społeczny.

Co prawda, nauczyciele straszący nieprzeprowadzeniem kwalifikacji zachowują się podle, a jak się słyszało ich buczenie na “wuwuzelach” pod MEN, to jeszcze głupio, ale przyjmowanie “nowelizacji” Ustawy Oświatowej polegającej na uderzeniu w sam rdzeń podmiotowości nauczyciela i poniewieraniu niezawisłości profesji, jest nikczemnością rozwalającą strukturę ładu społecznego o długofalowych negatywnych efektach, których dezintegrującą szkodliwość trudno jest przeszacować

Można oczekiwać, że doradca Prezydenta dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, znana twórczyni nurtu socjologii niezależnej, z podmiotowością osoby ludzkiej jako jej fundamentem teoretyczno-moralnym, nakłoni Pana Prezydenta do zawetowania “nowelizacji” metodologicznie sprzecznej z zasadą niestosowania zarządzania poprzez konstruowanie (Janusz Beksiak “Społeczeństwo gospodarujące”).

Więc: Nie leczyć podłości nikczemnością!

dr hab. S. Ryszard Domański, prof. em. SGH i INE PAN, delegat NSZZ “Solidarność” SGH na WZ Krajowej Sekcji Nauki

[Total_Soft_Poll id=”27″]

…PostScriptum Przywołując swój poniższy list otwarty, muszę konsekwentnie oświadczyć, że nie widać ekonomicznego uzasadnienia (a potwierdza to zaawansowanie deficytu na poziomie 4,5 mld w I kwartale – zaledwie 1/6 planu budżetu przy upływie już 25% czasu) dla przyjętej ścieżki postępowania z nauczycielami.

“Autorytety” prowadzą gospodarkę Polski w kierunku Białorusi

Dla grupy dziewiętnastu “znanych ekonomistów” modelowym docelowym krajem dla Polski jest Białoruś.

Read more

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 2

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

Ryszard Domański (rocznik 1949), profesor nadzwyczajny w Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN i profesor w Szkole Głównej Handlowej (od 1999 r.), profesor i rektor Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Fr. Skarbka (1995 – 2007). Dr hab. nauk ekonomicznych. Dziedziny badawcze i obszar naukowych zainteresowań: Teoria ekonomii: teoria kapitału ludzkiego, teoria wzrostu i stopy procentowej, inwestycje, ryzyko gospodarcze, organizacja rynku i konkurencja. Polityka ekonomiczna: systemy ekonomiczne, polityka makroekonomiczna a reakcje w skali mikro. Także członek Rady Dyrektorów Cicero Foundation, członek założyciel Lisbon Civic Forum (Augsburg), vice-prezes Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im I.J. Paderewskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here