„Ochrona dobra ucznia” ogłoszona przez premiera Mateusza Morawieckiego jako „cel najwyższy”, a polegająca na odbieraniu podmiotowości nauczycielowi na rzecz urzędnika („dyrektor”, „burmistrz”) psuje kapitał społeczny.

Co prawda, nauczyciele straszący nieprzeprowadzeniem kwalifikacji zachowują się podle, a jak się słyszało ich buczenie na “wuwuzelach” pod MEN, to jeszcze głupio, ale przyjmowanie “nowelizacji” Ustawy Oświatowej polegającej na uderzeniu w sam rdzeń podmiotowości nauczyciela i poniewieraniu niezawisłości profesji, jest nikczemnością rozwalającą strukturę ładu społecznego o długofalowych negatywnych efektach, których dezintegrującą szkodliwość trudno jest przeszacować

Można oczekiwać, że doradca Prezydenta dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, znana twórczyni nurtu socjologii niezależnej, z podmiotowością osoby ludzkiej jako jej fundamentem teoretyczno-moralnym, nakłoni Pana Prezydenta do zawetowania “nowelizacji” metodologicznie sprzecznej z zasadą niestosowania zarządzania poprzez konstruowanie (Janusz Beksiak “Społeczeństwo gospodarujące”).

Więc: Nie leczyć podłości nikczemnością!

dr hab. S. Ryszard Domański, prof. em. SGH i INE PAN, delegat NSZZ “Solidarność” SGH na WZ Krajowej Sekcji Nauki

Coming Soon
Czy popierasz żądania płacowe nauczycieli?
Czy popierasz żądania płacowe nauczycieli?
Czy popierasz żądania płacowe nauczycieli?

…PostScriptum Przywołując swój poniższy list otwarty, muszę konsekwentnie oświadczyć, że nie widać ekonomicznego uzasadnienia (a potwierdza to zaawansowanie deficytu na poziomie 4,5 mld w I kwartale – zaledwie 1/6 planu budżetu przy upływie już 25% czasu) dla przyjętej ścieżki postępowania z nauczycielami.

“Autorytety” prowadzą gospodarkę Polski w kierunku Białorusi

Dla grupy dziewiętnastu “znanych ekonomistów” modelowym docelowym krajem dla Polski jest Białoruś.

Read more

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 2

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

S. Ryszard Domański
Ryszard Domański (rocznik 1949), profesor nadzwyczajny w Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN i profesor w Szkole Głównej Handlowej (od 1999 r.), profesor i rektor Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Fr. Skarbka (1995 – 2007). Dr hab. nauk ekonomicznych. Dziedziny badawcze i obszar naukowych zainteresowań: Teoria ekonomii: teoria kapitału ludzkiego, teoria wzrostu i stopy procentowej, inwestycje, ryzyko gospodarcze, organizacja rynku i konkurencja. Polityka ekonomiczna: systemy ekonomiczne, polityka makroekonomiczna a reakcje w skali mikro. Także członek Rady Dyrektorów Cicero Foundation, członek założyciel Lisbon Civic Forum (Augsburg), vice-prezes Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im I.J. Paderewskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here