Wszystko, co jest wolnością jest nam bliskie

0
130

Medialna premiera kampanii Dariusza Grabowskiego w Radomiu

Niech Radom stanie się miejscem spotkań ludzi, dla których patriotyzm ma konkretną treść – zaapelował w przeddzień sierpniowych rocznic Dariusz Grabowski. Przypomniał, że to Radom okazał się inspiratorem procesów, z których wyłoniła się Solidarność, ale dotychczas na tym nie zyskał. Grabowski, kandydat PSL do Sejmu z okręgu radomskiego obiecał spokojną kampanię bez inwektyw i obrzucania innych błotem.

Gdańsk ma swoje muzeum, centrum Solidarności, ale to Radom z Ursusem swoim protestem zapoczątkował drogę do wolności – podkreślił Dariusz Grabowski w trakcie konferencji prasowej, która stanowiła medialną inaugurację jego kampanii wyborczej do Sejmu. Grabowski kandyduje z listy PSL, ponownie z Radomia, z którego zdobywał już sejmowy mandat w wyborach z 1997 i 2001 roku, a w 2004 został eurodeputowanym w pierwszej kadencji, w której w Brukseli i Strasburgu pojawili się polscy przedstawiciele – również reprezentując okręg mazowiecki, w skład którego wchodzi Radom.

W czwartek przypomniał szczególną historyczną rolę miasta, z którego kandyduje.Gdyby nie Ursus, gdyby nie Radom, tobyś jadł tylko chleb z marmoladą– przywołał powiedzenie z 1976 roku, kiedy to robotnicy zbuntowali się przeciw drastycznej podwyżce cen podstawowych artykułów. Władza odpowiedziała drastycznymi represjami, ale podwyżkę musiała cofnąć. Stało się to dowodem, że również komunistów da się zmusić do ustępstw. Bez tego przekonania nie byłoby sierpniowych strajków z 1980 roku ani wieńczących je porozumień w Szczecinie i Gdańsku, których rocznice w tym miesiącu świętujemy.

Symbolem drogi Polaków wolności stał się wyłącznie Gdańsk, tam lokuje się muzea i centra kultury, co dzieje się z krzywdą dla Radomia, od którego ten proces się zaczął – uważa Dariusz Grabowski. Proponuje, by zwrócić się do samych radomian, co jest im najbardziej potrzebne i jakie upamiętnienie 1976 roku sprawiłoby im największą satysfakcję. Nie chodzi o budowę jeszcze jednego muzeum, bez porównania bardziej pasuje tu nowoczesne centrum kultury, dokąd ludzie chcieliby przyjść z przyjemnością i uczestniczyć w wydarzeniach z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik. Nie czas przeszły dokonany, lecz przyszły dokonany – tak widzi to Dariusz Grabowski.

Miasto planuje Festiwal Wolności – zauważył jeden z radomskich dziennikarzy.

Wszystko, co jest wolnością, jest nam bliskie – odpowiedział radomski kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego na posła. Grabowski uważa, że właśnie Radom wart jest miejsca, w którym wykuwałby się młody i nowoczesny polski patriotyzm. Ważne, by ludzie masowo się w nim spotykali.

Chcemy, żeby kampania była prowadzona spokojnie, merytorycznie i bez inwektyw, bez obrzucania się błotem – podkreślił Dariusz Grabowski. Wskazał, że przełom sierpnia i września to obok patriotycznych rocznic również początek roku szkolnego. Bez wahania połączył obie te sprawy. Nauczyciele zamiast oczekiwanych podwyżek 35-procentowych otrzymali 10-procentowe. Przed wojną Polska, chociaż uboga po okresie zaborów, miała dwa bezdyskusyjne budżetowe priorytety: oświatę i wojsko. Dzięki temu udało się wychować pokolenie patriotów. Grabowski zaapelował o szacunek wobec nauczycieli i potraktowanie ich oczekiwań z rzetelną troską.

Reprezentujący drugie ze wskazanych przez Grabowskiego środowisk – admirał Marek Toczek przypomniał, że wojskowi emeryci zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy z postulatem, żeby sprecyzował swoje słowa z 15 sierpnia, dotyczące sprzeciwu wobec odbierania świadczeń. Admirał przypomniał, że wszyscy zaangażowani w niegodne działania przez 30 lat zostali za to rozliczeni. Pozostali – w tym weterani poszkodowani na misjach – mają prawo do poczucia bezpieczeństwa należnego bohaterom, którzy rzetelnie wypełnili swój obowiązek.

Nie ma obronności bez gospodarki ani gospodarki bez obronności – przypomniał admirał Toczek.

Grabowski zaś podkreślił, że na żadnej innej liście – oprócz PSL – przedsiębiorcy nie znajdują się na czołowych miejscach. Stwarza to realną nadzieję, że po raz pierwszy przyszły parlament realizował będzie zamierzenia tych, którzy tworzą miejsca pracy i płacą podatki, pozwalające na realizację licznych programów socjalnych.

Radom. Konferencja prasowa, Dariusz Grabowski, Marek Toczek.

Opublikowany przez Dariusz Grabowski Czwartek, 29 sierpnia 2019

Czytaj i oglądaj Dariusza Grabowskiego:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 9

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

Łukasz Perzyna (ur. 1965) jest dziennikarzem „Opinii”, Polityczni.pl i „Samorządności”, autorem filmu o Aleksandrze Kwaśniewskim (emisja TVP1 w 2006 r.) oraz dziewięciu książek, w tym. „Uwaga, idą wyborcy…” i „Jak z Pierwszej Brygady”. Pracował m.in. w „Wiadomościach TVP” i „Życiu”, kierował działem krajowym „Obserwatora Codziennego”. W latach 80 był działaczem Konfederacji Polski Niepodległej i redaktorem prasy podziemnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here