Rośnie produkcja wieprzowiny w Polsce, a ceny znajdują się na granicy lub poniżej poziomu opłacalności. Z jednej strony, ze względu na chorobę afrykańskiego pomoru świń, eksport jest ograniczony. Jednocześnie polski rynek zalewa wieprzowina z innych krajów UE, przede wszystkim Belgii. Ceny są więc na granicy opłacalności.

Produkcja wieprzowiny wciąż nie nastarcza na krajowe potrzeby. Deficyt w handlu międzynarodowym pogłębia się. Tylko przez osiem miesięcy 2018 roku import wzrósł o blisko 8 proc. W ciągu roku deficyt w handlu wieprzowiną pogłębił się o 18 proc.

– Jesteśmy liderem w produkcji i eksporcie mięsa drobiowego, które dynamicznie rozwijają się. Z roku na rok rośnie produkcja, eksport, a cena jest stabilna, co pozwala drobiarzom i przetwórcom stabilnie funkcjonować na rynku Unii Europejskiej – twierdzi jak Witold Choiński, prezes zarządu Związku Polskie Mięso.

Polska jest liderem produkcji drobiu w Europie, nasza produkcja sięgnęła 3,1 miliona ton w 2017 r. Jest to niemal dwukrotnie więcej niż w Niemczech. Rekordowe jest także krajowe spożycie drobiu – statystyczny Polak konsumuje 30 kg w ciągu roku.

Lepsza sytuacja panuje na rynku wołowiny. W 2018 roku produkcja żywca wołowego w Polsce może być o około 5 proc. większa niż rok wcześniej i wynieść ok. 1,1 mln ton wynika z prognozy IERiGŻ – PIB. Polska w 2017 roku była trzecim eksporterem wołowiny wśród krajów Unii Europejskiej, po Hiszpanii i Irlandii.

Rynek wołowiny jest jednym z bardziej stabilnych, jest wyrównana cena. Jest to głównie eksport do UE, ale coraz większy udział w eksporcie zajmują mięsa halal i koszer – ocenia Witold Choiński.

Komentarz redakcji: jak widać, trendy na poszczególnych rynkach mięsa zdecydowanie się różnią. Należy się cieszyć, że drób i wołowina idą dobrze, choć nie wiadomo, na ile tej ostatniej zaszkodzą ostatnie rewelacje TVN (“Wojna mięsna, czyli co robić, żeby nie przegrywać”).

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 1

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here