W nocy ze środy na czwartek 31 stycznia Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego, która ogranicza bierne prawo wyborcze w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Według nowelizacji autorstwa PiS osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe na każdą karę, a nie tylko na karę pozbawienia wolności, nie będzie miała prawa kondydować w wyborach na te stanowiska. Dotychczas nie mogła kandydować osoba skazana za takie przestępstwa na karę pobawienia wolności.

Za przyjęciem ustawy autorstwa posłów PiS głosowało 230 posłów, przeciw było 160, a 22 wstrzymało się od głosu.

Senat przyjął w piątek bez poprawek tę zmianę Kodeksu wyborczego. Za nowelą zagłosowało się 57 senatorów, 27 było przeciw.

Argument Prawa i Sprawiedlwości: “standardy powinny być zawyżane”.

Komentarz redakcji: partie władzy coraz bardziej zacieśniają krąg osób, które mogą brać udział w życiu publicznym. Głównym powodem wykluczenia ma być skazanie wyrokiem z oskarżenia państwowego (także za podatki). To ograniczenie wolności i praw obywatelskich, daje aparatowi państwowemu narzędzie eliminowania jego krytyków. Podobne do niechlubnej zmiany konstytucji, która w 2009 r, odmówiła biernego prawa wyborczego osobom skazanym “za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego”. Zmiana była wymierzona w Andrzeja Leppera, jedyną osobę, zagrażającą wtedy establishmentowi politycznemu, który był wtedy jednomyślny: w Sejmie za zmianą konstytucji głosowało 413, za było 404, przeciw 0, wstrzymało się 9.

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here