W nocy ze środy na czwartek 31 stycznia Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego, która ogranicza bierne prawo wyborcze w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Według nowelizacji autorstwa PiS osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe na każdą karę, a nie tylko na karę pozbawienia wolności, nie będzie miała prawa kondydować w wyborach na te stanowiska. Dotychczas nie mogła kandydować osoba skazana za takie przestępstwa na karę pobawienia wolności.

Za przyjęciem ustawy autorstwa posłów PiS głosowało 230 posłów, przeciw było 160, a 22 wstrzymało się od głosu.

Senat przyjął w piątek bez poprawek tę zmianę Kodeksu wyborczego. Za nowelą zagłosowało się 57 senatorów, 27 było przeciw.

Argument Prawa i Sprawiedlwości: “standardy powinny być zawyżane”.

Komentarz redakcji: partie władzy coraz bardziej zacieśniają krąg osób, które mogą brać udział w życiu publicznym. Głównym powodem wykluczenia ma być skazanie wyrokiem z oskarżenia państwowego (także za podatki). To ograniczenie wolności i praw obywatelskich, daje aparatowi państwowemu narzędzie eliminowania jego krytyków. Podobne do niechlubnej zmiany konstytucji, która w 2009 r, odmówiła biernego prawa wyborczego osobom skazanym “za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego”. Zmiana była wymierzona w Andrzeja Leppera, jedyną osobę, zagrażającą wtedy establishmentowi politycznemu, który był wtedy jednomyślny: w Sejmie za zmianą konstytucji głosowało 413, za było 404, przeciw 0, wstrzymało się 9.

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here