Państwo wydało do tej pory na start-upy ponad półtora miliarda złotych. 890 milionów zainwestowała Polska Agencja Rozwoju Przemysłu (PARP), 440 mln Krajowy Fundusz Kapitałowy (KFK) i 250 mln – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Jednak podstawowym problemem jest brak kapitału i kredytu ze strony inwestorów prywatnych. Aż 70 proc. start-upów mimo chęci nie współpracuje z żadną korporacją.

Nawet z pomocą państwa z globalnej perspektywy, kapitału dla polskich przedsiębiorców jest niewiele i powyższe sumy wypadają blado. Londyński fundusz Atomico, założony dopiero przez twórców Skype’a po jego akwizycji przez eBay, zarządza 765 milionami dolarów. Z polskiej perspektywy to suma nieosiągalna.

Współpraca z korporacjami nie układa się bowiem różowo. Polskie lub zagraniczne korporacje mają udziały w zaledwie 4 procentach start-upów. Niewiele więcej na stałe współpracuje z polskimi firmami innowacyjnymi, choć chce z nimi współpracować aż 82% z nich.

To chyba jest główny powód, dlaczego polscy start-upowcy sprzedają udziały jeszcze działających firm, które nie osiągnęły jeszcze znaczącej wartości. To nietypowa praktyka, w Dolinie Krzemowej częściej spotykany jest spektakularny exit, gdy wartość przedsiębiorstwa osiągnęła maksimum. W mniej szczęśliwym scenariuszu nierzadko wcześniej dochodzi po prostu do upadku start-upu.

Start-upy to najczęściej spółka dwóch założycieli (41%), rzadziej tylko jednego (27%). 46% ich założycieli uczyło się, studiowało, pracowało lub mieszkało za granicą. W polskich innowacyjnych firmach pracują przede wszystkim Polacy, 74% z nie nie zatrudnia obcokrajowców.

Komentarz redakcji: zacytować należy prof. Ryszarda Domańskiego: “Państwo, jeśli chce zachować suwerenność i znaczenie, musi walczyć o miejsce w międzynarodowym podziale pracy. Inaczej staje się polem eksploatacji i ekspansji dla innych, bez korzyści dla siebie.”

Po co nam państwo polskie

Państwo, jeśli chce czerpać korzyści z międzynarodowego podziału pracy musi zadbać o rozwiązania zapewniające udział w tworzonej w gospodarce nadwyżce ekonomicznej.

Read more

Coming Soon
Czy państwo polskie powinno pomagać przedsiębiorstwom?
Czy państwo polskie powinno pomagać przedsiębiorstwom?
Czy państwo polskie powinno pomagać przedsiębiorstwom?

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 1

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here