Wskazał, że wolna Polska jest realnym celem

0
53

Pożegnanie Leszka Moczulskiego (1930-2024)

Był pierwszym, który w działaniach krajowej opozycji postawił postulat niepodległości Polski, kiedy inni zapowiadali co najwyżej walkę o prawa człowieka lub wolne związki zawodowe. W wieku 94 lat zmarł Leszek Moczulski, założyciel KPN.

Niedawno świętowaliśmy 45-lecie powołania Konfederacji Polski Niepodległej. Stała się pierwszą w ówczesnym bloku wschodnim partią polityczną nie tylko niezależną od komunistycznych władz,  ale otwarcie zmierzającą do demontażu socjalizmu realnego i podważającą powojenny porządek jałtański, w którym Polska pozostawać miała w radzieckiej strefie wpływów.

Założenie KPN, ogłoszone 1 września 1979 r. oraz publikacja programowej “Rewolucji bez rewolucji” stanowiły wyraz nie tylko osobistej odwagi jej przewodniczącego ale również przenikliwości politycznej. Światowego rozgłosu aspiracje Polaków nabrały dopiero za sprawą dziesięciomilionowego ruchu społecznego pierwszej Solidarności, ale to Konfederacja Polski Niepodległej była pierwsza, rok wcześniej. Moment Moczulski wybrał nieprzypadkowo: między pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Ojczyzny w czerwcu 1979 r. i słynnym papieskim wystąpieniem na placu – nomen   omen – Zwycięstwa w Warszawie “niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”, a przewidywanym przez siebie już wtedy, całkowicie trafnie, buntem społecznym. Zafascynowany postacią Józefa Piłsudskiego i tradycją II Rzeczypospolitej, potrafił jednak elastycznie reagować  na zmieniającą się rzeczywistość polityczną. A zbudowana przez niego formacja kierowała się zasadą działania bez przemocy, chociaż sama podlegała gwałtownym represjom. 

Leszek Moczulski, historyk, publicysta i znawca geopolityki od lat 50. organizował środowiska niepodległościowe w Polsce, skupiając wokół siebie m.in. kombatantów z Armii Krajowej. W sumie spędził siedem lat w komunistycznych więzieniach. Dla tysięcy młodych ludzi KPN stała się szkołą politycznego myślenia i działania. “Dla zasad, nie dla posad” – głosił nieodmiennie jej lider.

KPN, chociaż obecna w dwóch kadencjach Sejmu niepodległej Polski (w latach 1991-93, kiedy pozostawała w nim trzecim klubem oraz 1993-7) nigdy nie współrządziła. Nie sprzeniewierzyła się też zasadom wcześniej głoszonym. 

Odszedł jeden z ojców założycieli niepodległej Polski, legenda opozycji antykomunistycznej i twórca wzoru skutecznego patriotyzmu. Będzie nam Go brakowało.

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 5

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

Łukasz Perzyna (ur. 1965) jest dziennikarzem „Opinii”, Polityczni.pl i „Samorządności”, autorem filmu o Aleksandrze Kwaśniewskim (emisja TVP1 w 2006 r.) oraz dziewięciu książek, w tym. „Uwaga, idą wyborcy…” i „Jak z Pierwszej Brygady”. Pracował m.in. w „Wiadomościach TVP” i „Życiu”, kierował działem krajowym „Obserwatora Codziennego”. W latach 80 był działaczem Konfederacji Polski Niepodległej i redaktorem prasy podziemnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here