Banki badają, czy Polacy chcą jeszcze spłacać kredyty. Każą wypełniać ankietę nazwaną „Moralność finansowa Polaków”. Wprowadziły nawet “Indeks Akceptacji Nieetycznych Zachowań Finansowych“, którym mierzy nastawienie Polaków do spłacania długów.

I po badaniach Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych ogłosiły światu, że “jako naród wykazujemy coraz niższą etykę finansową”. Przedziwne, ponieważ jeśli popatrzeć na wyniki, to Polacy są zadziwiająco zgodni, jak w niewielu sprawach, że długi trzeba oddawać. Aż 94 procent odpowiedziało, że tak należy. Mało? Naprawdę? A w jakiej innej sprawie są aż tak zgodni? I tylko 1,2 procenta uważa że nie powinno się spłacać!

Od 2016 r. odsetek ten spadł o 2 punkty procentowe. Zaledwie! To naprawdę mało, jeśli mierzyć to pazernością banków.

Prezes tej bankowej instytucji ogłasza wszem i wobec, że “negatywne zmiany w podejściu społeczeństwa do tego obowiązku moralnego nabrały tempa”. No, no bankowy kaznodzieja się znalazł. Banki będą nas uczyć “moralności”. Według nich to ona powinna stać na straży pieniędzy, który pożyczają na wysoki przecież procent. Za wysoki, jak widać po rosnących z każdym rokiem wypasionych zyskach sektora bankowego. Nie za grubo, szanowni Państwo? Czy tych spraw nie reguluje prawo? Grube umowy, w których drobnym drukiem zaszywacie korzystne dla was warunki i których przecież nie można negocjować?

Media, powielające te rewelacje użyły tytułu: “Polacy z coraz niższą etyką finansową”. A jest wręcz przeciwnie, Polacy mają bardzo wysoką dyscyplinę w spłacaniu kredytów. To banki zachowują się w naszym kraju, jak w podbitej kolonii, zdzierając znacznie wyższe opłaty niż u siebie. Przeprowadzając kryminalne akcje, niedopuszczalne w ich rodzimych krajach, jak choćby w przypadku frankowiczów. To banki powinny zachowywać się etycznie, bo tak niestety nie jest.

Jak uważasz?

[democracy id=”50″]

Czytaj o bankach:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 2

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here