Rok 2018 był bardzo dobry rok dla piw rzemieślniczych. W porównaniu do poprzednich lat zarówno w liczbie nowo powstałych browarów stacjonarnych, jak i kontraktowych. Powstało 68 nowych browarów.

Spośród kontraktowców, dwie inicjatywy rozpoczęły warzenie na swoim sprzęcie – Kazimierz oraz Kraftwerk. Sprzęt dwóch browarów, które zawiesiły działalność został przejęty przez nowe inicjatywy – Green Head oraz Sir Beer. W tym roku powstał również kolejny browar przeznaczony jedynie dla browarów kontraktowych – Browar Błonie.

Niektóre browary opuściły rynek. W tym roku około 13 browarów nie wykazało żadnej aktywności.

W 2018 roku 243 działające w Polsce browary wypuściły na rynek rekordową liczbę co najmniej 2013 nowych piw w ponad 60 stylach piwnych.

Leżakowanie piw w dębowych beczkach stało się już codziennością dla polskich browarów. 25 piw w 2015 roku, 73 piwa w 2016 roku i 117 piw w 2017 roku. A ile w 2018? Aż 202 piwa Barrel Aged, z czego część dwukrotnie, a nawet trzykrotnie (co jest stale rozwijającym się trendem).

Pierwszymi polskimi browarami, które w minionych latach zdecydowały się na crowdfunding były Kraftwerk i Inne Beczki. W tym roku ich śladami poszły browary takie jak: Brodacz, Doctor Brew oraz Jastrzębie. Aktualnie Brodacz prowadzi akcję crowdfundingową, opartą na sprzedaży swoich akcji. Celem jest zebranie środków na dalszy rozwój, a z czasem budowę własnego browaru.

Polska jest jednym z najbardziej rozwiniętych na świecie rynków, jeśli chodzi o liczbę dostępnych stylów piwnych.

Komentarz redakcji: Trwa dobry trend i pokaz przedsiębiorczości Polaków. W branży, gdie kosmiczne technologie i ich własność oraz koszty nie są tak istotne, ale za to wyczucie rynku (smaku konsumentów) jest podstawą rozwoju.

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 1

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here