Polska rozwijała się ludnościowo od początku swojego istnienia. Na rok milenijny szacuje się obecnie, że tereny Polski zamieszkiwało 1,25 miliona ludności – 30-krotnie mniej niż obecnie. Na zakończenie I Rzeczpospolitej Polskę zamieszkiwało 14 milionów mieszkańców, czyli 2,5-krotnie mniej niż dzisiaj.

W tym wielowiekowym okresie rozwoju dysproporcje ludnościowe wobec innych krajów zmieniały się, jednak Polska była na początku tej drogi znacznie słabiej zaludniona niż Włochy, Francja czy Niemcy. Natomiast prześcignęła pod względem ilości mieszkańców Wielką Brytanię.

XIX wiek – okres industrializacji, był czasem szybkiego wzrostu populacji na ziemiach polskich. Ludność polska rozwijała się w podobnym tempie jak w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, jednak różnica potencjałów demograficznych znacząco pogorszyła się na naszą niekorzyść.

XX wiek, czas dwóch wojen niszczących ludnościowo i materialnie, był okresem dużych strat ludzkich. Jednak po II wojnie ludność Polski rosła w szybkim tempie.

Podstawowym procesem tego okresu było przemieszczanie ludności ze wsi do miast. Jednak zarówno ten proces, jak i wzrost ilościowy ludności, zakończyły się wraz z końcem wieku.


Temat Tygodnia: Demografia i spis powszechny:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here