Za rządów Prawa i Sprawiedliwości (do końca 2018 roku) zlikwidowano ponad jedną czwartą (prawie 28%) wszystkich polskich gospodarstw hodujących świnie.

Tempo likwidacji rodzinnych gospodarstw jest obecnie dwukrotnie szybsze niż za rządów koalicji PO-PSL. W wyniku rosnącej presji cenowej, administracyjnego nękania, uciążliwych przepisów i urzędniczej bezkarności tylko w tym roku do rezygnacji z hodowli trzody chlewnej zostało zmuszonych już 28 tys. polskich gospodarstw. Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa w okresie 31 grudnia 2015 – 21 października 2018 r. liczba siedzib stad świń” zmniejszyła się z 244,8 tys. do 177,2 tys.

Statystyki pokazują także spadek liczby gospodarstw hodujących trzodę chlewną za rządów PO-PSL. Wg danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na koniec 2010 r. w Polsce było 302,4 tys. stad świń, zaś na koniec 2014 r. liczba ta spadła do 252,5 tys. stad.

Jak widać, tempo likwidacji gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej za rządów koalicji PO-PSL było dwukrotnie niższe niż obecnie — liczba gospodarstw hodujących trzodę chlewną w ciągu czterech lat rządów PO-PSL zmniejszyła się o 16,5%, podczas gdy w ciągu trzech lat rządów PiS liczba ta skurczyła się już o 28%.

Z danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, że proces likwidacji gospodarstw rodzinnych przyspieszył skokowo (niemal dwukrotnie) od momentu, w którym rząd przystąpił do zintensyfikowanej walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) w 2017 r., a nie od momentu pojawienia się tej choroby w Polsce (w lutym 2014 r.). Jeśli obecne tempo się utrzyma, to najdalej za rok o tej porze rządy PO i PiS będą wspólnie odpowiedzialne za likwidację 50% wszystkich polskich gospodarstw chlewnych w stosunku do stanu z 2010 r.

Głównym beneficjentem tego zjawiska są zagraniczne koncerny przejmujące polską produkcję wieprzowiny.

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa, który dowodzi katastrofalnych skutków polityki rządu PiS, została opublikowana przez Ministerstwo Rolnictwa 5 listopada 2018 r. jako odpowiedź na interpelację poselską nr 26873 złożoną przez grupę posłów klubu parlamentarnego PO 12 października. Posłowie pytali m.in., ile wynosiła liczba gospodarstw rolnych hodujących trzodę chlewną w poszczególnych latach: 2015, 2016, 2017 i w 2018 r.  W odpowiedzi ministerstwo przesłało szczegółową informację.

Czytaj teksty z tego działu:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 3

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here