Ile przyślą Polacy, tyle wyślą Ukraińcy

1
80

Polska emigracja zarobkowa przysyła coraz mniej pieniędzy do Ojczyzny. Od kwietnia do czerwca ubiegłego roku było to 4,2 miliarda złotych i jest to o 0,2 miliarda mniej niż rok wcześniej – poinformował Narodowy Bank Polski.

W przekazach do kraju dominują przelewy od emigrantów, pozostających na długi okres poza granicami kraju i stanowią one 2,6 mld zł (63,7% przelewów). Przekazy od migrantów krótkookresowych wynoszą 1,5 mld zł (36,3%).

Zauważalny jest spadek wpływów z Wielkiej Brytanii, która pomimo tego pozostaje głównym źródłem napływu środków do kraju. Pracujący tam Polacy przekazali 0,8 miliarda zł. Największych źródłem środków są Niemcy, skąd wpłynęło 1,6 miliarda zł.

Prawie tyle samo wypływa pieniędzy z Polski, wysyłanych przez imigrantów zarobkowych, pracujących w Polsce. W II kwartale ub. roku wyniosły one 4 miliardy zł. Jest to o pół miliarda więcej niż rok wcześniej. Dominują środki przesyłane przez imigrantów krótkookresowych, które wyniosły 3,6 mld zł.

Głównym kierunkiem wypływu jest Ukraina. Transfery do tego kraju wyniosły 3,7 miliarda zł i było to 92 procent wszystkich przesłanych za granicę środków. Rok wcześniej Ukraińcy przekazali do swojego kraju 3,2 mld zł.

Komentarz redakcji: Jest to jeszcze jeden argument, przemawiający przeciwko wpuszczaniu do Polski tanich pracowników z Ukrainy. Tej wielkości wypływy to niecały procent polskiego PKB, który zasila gospodarkę naszego wschodniego sąsiada.

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

1 KOMENTARZ

 1. Ciekawe dane na ten temat z Ukrainy.

  W 2018 r. Ukraińcy pracujący w Polsce przekazali na Ukrainę 3,6 mld dolarów (niemal 14 mld zł) – wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Ukrainy. To ponad jedna trzecia wszystkich pieniędzy, które zostały przesłane na Ukrainę przez jej mieszkańców przebywających za granicą.

  Drugą, pod względem wielkości kwotę, przesłano z Rosji – równowartość 948 mln dolarów – o prawie jedną czwartą mniej, niż przed rokiem. Trzecie miejsce na podium zajęły Stany Zjednoczone, z których przekazano na Ukrainę 870 mln dolarów.

  Ukraińcy przebywający w Czechach przekazali czwartą pod względem wielkości kwotę pieniędzy w 2018 r. Wyniosła ona 849 mln dolarów – niemal dwa razy więcej r/r. Na kolejnych miejscach znalazły się Włochy, Wielka Brytania i Niemcy

  Cała kwota, którą w 2018 r. przekazali na Ukrainę obywatele przebywający za jej granicami to niemal 11 mld dolarów – wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Ukrainy. To o 17,5% więcej, niż w 2017 r. Jak wskazuje NBU, liczba przekazów z Polski była rekordowa – wyniosła 3,6 mld dolarów (o ponad 16 % więcej r/r).

  http://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/dluzszy-pobyt-ukraincow-w-polsce-to-pozytywny-wplyw-na-pkb,170174.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here