W 2018 roku gwałtownie wzrosła liczba przedsiębiorców w Polsce – ogólna liczba jednoosobowych działalności gospodarczych sięgnęła rekordowych 3,112 milionów. Przez wiele lat kształtowała się na poziomie poniżej 3 milionów, a w 2018 roku widocznie zwiększyła się o ponad 3 procent. (GUS od początku 2012 r. publikuje elektroniczną bazę przedsiębiorców wpisywanych do rejestru REGON.)

Ciekawe jest również spojrzenie geograficzne. Najbardziej zagęszczonym firmami regionem jest wybrzeże Bałtyku, gdzie dominują mikrofirmy turystyczne. W miejscowości Rewal (3,9 tys. mieszkańców) działa aż 1,2 tys. jednoosobowych firm – jedna firma na 3,3 mieszkańca. Wynajem pokoi, sklepiki, restauracyjki, przewozy – to specjalność także w takich miejscowościach jak Krynica Morska, Łeba, Jastarnia i Mielno. Gminy górskie – Karpacz i Zakopane – także blisko czołówki.

Samozatrudnieni to grupa bardzo zróżnicowana, do której zalicza się zarówno sprzedawca ręcznie wytwarzanej biżuterii, zarabiający kilkaset złotych miesięcznie, jak i programista pracujący dla globalnej korporacji, zarabiający kilkanaście tysięcy.

Jednak na tle Europy nasze mikrofirmy (do 10 zatrudnionych osób) wypadają ciekawie. Udział mikrofirm w ogóle przedsiębiorstw jest w Polsce jednym z najwyższych w UE – udział w całej populacji osób prowadzących działalność gospodarczą (samozatrudnieni jako procent aktywnych podmiotów gospodarczych) wynosi w Polsce 66 proc., podczas gdy średnio w UE to 56 proc. Stopa samozatrudnienia jest jedną z najwyższych w Europie (wyprzedzają nas tylko kraje południowe – Grecja i Włochy). Jednak ich produktywność (mierzona wartością dodaną brutto na pracownika) pozostawia wiele do życzenia— przy tak dużym udziale zatrudnienia wytworzona wartość dodana jest niewielką częścią PKB. Takie wyniki to wpływ samozatrudnionych, które stanowią około dwóch trzecich tego segmentu, tylko jedna trzecia jest mikropracodawcą. Jednoosobowe firmy mają znacznie niższą produktywność niż większe przedsiębiorstwa, funkcjonując bez odpowiedniego wyposażenia kapitałowego.

Komentarz redakcji: Trudno nazwać samozatrudnionych przedsiębiorcami, jest to głównie forma zatrudnienia, zastępująca umowę o pracę, zwykle współpracują tylko z jedną firmą. Gdyby wyłączyć tę grupę z rozważań, polskie statystyki przedsiębiorczości wyglądałyby zupełnie inaczej. Niestety nie widać ani prób naprawienia statystyk, ani poważnej analizy tego zjawiska.

Temat tygodnia: polscy przedsiębiorcy, jacy są

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here