W Łodzi Ukraińców jest już kilkadziesiąt tysięcy. Według szacunków w mieście żyje i pracuje nawet 80 tys. pracowników zza wschodniej granicy. A  Łódź liczy 700 tysięcy mieszkańców, czyli Ukraińców jest już ponad 10 procent.

Władze miasta nie kryją satysfakcji z rosnącej liczby zagranicznych pracowników, wśród których prym wiodą Ukraińcy. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska mówi: “Oficjalnie nie znamy dokładnych statystyk, ale w całym regionie pracuje pomiędzy 95-100 tys. pracowników z Ukrainy, w samej Łodzi 70-80 tys. Przygotowujemy dla nich pakiet relokacyjny i specjalną komórkę w urzędzie, która będzie zajmowała się ich obsługą i pomocą”.

Pani prezydent zaznacza, ważne jest, by obywatele Ukrainy nie tylko przyjeżdżali do Łodzi do pracy, ale stopniowo wiązali się z nią na stałe: “Ogromnie mnie cieszy, że do naszych szkół uczęszcza coraz więcej ukraińskich dzieci, bo jeśli przeprowadza się cała rodzina, to jest szansa, że zadomowi się i zostanie na dobre. To bardzo ważne w kontekście zatrzymania negatywnych tendencji demograficznych. Dla Łodzi przyciąganie osób z Ukrainy, które są bardzo zbliżone do nas kulturowo i językowo, jest bardzo ważne. Trudno wyobrazić sobie obecnie polską gospodarkę bez pracowników z Ukrainy”.  

Na początku roku Urząd Miasta Łodzi uruchomił stronę internetową w języku ukraińskim www.lodz.pl/ua, zawierającą informacje niezbędne obcokrajowcom podejmującym pracę w mieście. Wcześniej ukraiński pojawił się w biletomatach MPK. 

[Total_Soft_Poll id=”7″]

Polecamy zajrzeć do naszego Tematu Tygodnia: “Ukraińscy pracownicy w Polsce”, a tam:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 1

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here