„Tylko my sami powinniśmy być obrońcami i strażnikami praw, wolności, własności”. 

Stanisław Staszic

Wolność, własność, praworządność, bezpieczeństwo – oto fundamenty bytu narodu i państwa. Pomyślna przyszłość wymaga, by obywatele, organizacje społeczne, instytucje państwowe, rząd i samorządy stanowili organizm, w którym energia i pomysły jednostek są wykorzystywane, a działania wspólnotowe wspierane. Suma efektów pracy wspólnoty jaką stanowi społeczeństwo zdecyduje o biologicznej, kulturowej i politycznej przyszłości narodu i państwa.

Ludzie przedsiębiorczy, mikro, mali i samo zatrudnieni, pominięci i wykluczeni przez rządzących, których jest w Polsce ponad dwa miliony są grupą społeczną, której wkład pracy, talent, inwencja, odwaga powinny rozstrzygać o tempie rozwoju gospodarczego i miejscu Polski w świecie. 

Przez ponad trzydzieści lat wolnej Polski nie dokonano aktu upodmiotowienia polskiej klasy średniej poprzez stworzenie ustawowych ram prawnych i organizacyjnych do wyłonienia reprezentacji tego środowiska, nadania jej stosownych kompetencji wobec władz politycznych, samorządowych, organizacji pożytku publicznego i mediów.

Dziś przedsiębiorczy Polak, zapewniający państwu wpływy do budżetu, podejmujący ryzyko codziennej walki o los rodziny i pracowników to wielki społeczny niemowa. Mówią za niego politycy, choć nie wiedzą czym jest autentyczna odpowiedzialność w gospodarce. Konsekwencją braku ogólnopolskiej organizacji, wykluczenia najbardziej przedsiębiorczych Polaków z życia gospodarczego jest łamanie konstytucyjnego prawa do wolności, własności, praworządności i bezpieczeństwa. Triumfuje zło, partyjniactwo, niekompetencja, prywata, nepotyzm, biurokracja i korupcja.

Młode Polki i Polacy nie widzą dla siebie perspektyw w ojczyźnie – emigrują, za granicą zakładają rodziny. Zanika tradycja „z ojca na syna” – budowania i przejmowania firm przez młode pokolenie. Dzieci i wnuki widzą jedynie próżny wysiłek starszych i  brak perspektyw dla siebie. W efekcie Polska karleje demograficznie. W ciągu najbliższych dwóch, trzech dziesięcioleci ubędzie nas ponad pięć milionów. Staniemy się społeczeństwem starców – ze wszystkimi tego wieku problemami, w tym nieograniczonym otwarciem na imigrantów.

My, Przedsiębiorczy Polacy widzimy, że relatywnie jest coraz mniej polskiej własności  w gospodarce. W podstępny sposób wykupywana jest ziemia i dochodowe gospodarstwa rolne przez obcokrajowców. Tam, gdzie wysoka rentowność, to znaczy w handlu, przemyśle, usługach transportowo-logistycznych, od dawna dominuje kapitał zagraniczny. Brakuje prawdziwej wolności gospodarczej. To zagraniczne firmy dyktują nam warunki kupna i sprzedaży. To państwowe monopole, jak te w energetyce narzucają cenę prądu. Upadają, bankrutują polskie sklepy, polskie małe i średnie firmy. Banki nawet jeśli są formalnie w polskich rękach prowadzą politykę pod dyktando międzynarodowej finansjery,  sprzeczną z interesem polskich przedsiębiorców.

Konsekwentnie realizowana jest strategia przejmowania władzy i kontroli właścicielskiej w polskich przedsiębiorstwach, szpitalach, jednostkach usługowych, mediach przez upartyjnione instytucje i firmy państwowe – co oznacza wywłaszczanie Polaków.

Zamiast tworzyć warunki, zachęty, ulgi podatkowe i inwestycyjne dla polskich i polonijnych przedsiębiorców chcących budować i inwestować w ojczyźnie, rząd buńczucznie propaguje i co gorsza przystępuje do realizacji kosztownych przedsięwzięć infrastrukturalnych o wątpliwej przydatności. Polska potrzebuje nowej strategii gospodarczej dzięki inwestycjom prywatnym wspieranym przez państwo. Tymczasem działania rządu idą w przeciwnym kierunku.

Pandemia i kryzys gospodarczy ukazały brak skutecznego prawa strzegącego porządku publicznego oraz bezpieczeństwa narodu. Niezdolność rządzących do podejmowania odpowiedzialnych decyzji – trudnych, stanowczych ale niezbędnych, jak stan wyjątkowy jest tego niezbitym dowodem. Igra się ze zdrowiem i życiem Polaków, co miało miejsce przy podejmowaniu decyzji o terminie wyborów, organizacji służby zdrowia, zakupach sprzętu medycznego i innych. To dowody, że praworządność i bezpieczeństwo pierwsi gwałcą właśnie rządzący, zamiast dawać dobry przykład. To oni następnie przymykają oko i dają przyzwolenie do działania cwaniakom, oszustom, malwersantom. Kryzys stał się okazją dla wybranych „do urządzania się”. W majestacie prawa, pod pretekstem wprowadzania obostrzeń jednych pozbawia się dorobku życia i przejmuje ich majątek za bezcen, a inni korzystają z okazji. Jesteśmy świadkami procesu „uwłaszczenia przez wywłaszczenie”.

Czas powiedzieć – dość. Czas, by wielki społeczny niemowa – wolne polskie organizacje społeczne i gospodarcze – przemówiły wspólnie. Trzeba wyrwać się z niemocy, myślenia, że mały musi milczeć. Przeciwnie. Mali muszą więcej, muszą się zjednoczyć, przemówić i stać się obrońcami i strażnikami swojego losu, narodu i państwa.

Żądamy przywrócenia do życia mocą ustawy Powszechnego Samorządu Gospodarczego (PSG) – instytucji zrzeszającej i wyrażającej interesy wszystkich przedsiębiorczych Polaków, w tym mikro, małych i samo zatrudnionych, pominiętych i wykluczonych przez rządzących.

Dziś są powszechnie łamane prawa obywatelskie. Planowane są kolejne ustawy, które łamią obowiązującą Konstytucję RP. Przygotowywany jest rządowy Projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, który ogranicza wolności podstawowe.

Ruch społeczny PSG dziś rozpoczyna naprawę ustroju państwa od Integracji wszystkich środowisk społecznych i gospodarczych, którym droga jest wolność , w tym wolność gospodarowania.

Zapraszamy do wspólnego działania członków organizacji społecznych, ruchów obywatelskich. Chcemy połączyć pracowników, urzędników, naukowców, nauczycieli, lekarzy, prawników, przedsiębiorców, właścicieli małych i średnich firm, ludzi dobrej woli, którzy z troską patrzą, jak frymarczy się losem Polski, dezinformuje społeczeństwo, sprawy ważne spycha na plan dalszy a opinii publicznej narzuca tematy zastępcze.

Chcemy, by nasza inicjatywa była wstępem do zjednoczenia wszystkich środowisk „polskiej klasy średniej”. Połączmy siły –  przedstawmy nasz program naprawy Rzeczpospolitej. Realizujmy Nową Umowę Społeczną.

Stwórzmy Deklarację Programową Nowego Ruchu społeczno – gospodarczego, której założenia będziemy konsekwentnie realizować i nie spoczniemy aż parlament Rzeczypospolitej Polskiej uchwali ustawy, których przepisy będą zgodne z ideałami narodu naprawdę wolnego, w tym ustawę o  Powszechnym Samorządzie Gospodarczym.

Warszawa, 20 listopada 2022 r.

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 2

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here