Raport OECD o systemach emerytalnych na świecie stwierdza, że młodzi Polacy rozpoczynający pracę zawodową mogą liczyć za 30-40 lat na emeryturę tylko w wysokości 31 proc. średniego wynagrodzenia. W rezultacie ich świadczenie będzie wynosić 1200 złotych miesięcznie na rękę. Jednak aż 75 proc. z nich otrzyma co najwyżej świadczenie minimalne (obecnie niewiele ponad 800 zł netto.

Jest to jeden z najniższych poziomów zastąpienia w świecie zachodnim, a podobnie niskie świadczenia będą dostawać tylko Meksykanie. Jednak w Meksyku na składkę emerytalną pobierane jest 6,3 proc. pensji, a w Polsce na ZUS trafia aż 19,52 wynagrodzenia.

Mieszkańcy Słowacji za 30-40 lat otrzymają aż 64,3 proc. obecnego średniego wynagrodzenia w swoim kraju, Bułgarii – 69 proc., Niemiec – 50,9 proc. a Stanów Zjednoczonych – 71,3 proc – wynika z raportu OECD.

Przeciętne świadczenie emerytalne obecnie wynosi 2233 zł brutto (około 1800 zł netto wg GUS), najniższa emerytura to 1030 złotych (ZUS). W ramach III filaru tylko 1,6 mln Polaków składa pieniądze na indywidualne konto emerytalne (IKE) i indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Komentarz redakcji: Czas kilkudziesięciu lat, co najmniej jedno pokolenie, jest poza zasięgiem myślenia dzisiejszych polityków. Jednak konieczne jest wymagania od rządzących po pierwsze poważnej analizy problemu i zproponowanie rozwiązań, które zlikwidują tę smutną perspektywę biedy na koniec życia.

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here