Prof. Modzelewski: podatek CIT ofiarą agresywnej międzynarodowej optymalizacji podatkowej

0
178

Profesor Witold Modzelewski o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT)

“Władza deklaruje uszczelnianie podatku CIT, państwo poświęca bardzo dużo czasu na to. Ale zupełnie nie widać efektów. I trzeba sobie uświadomić rzecz bardzo nieprzyjemną dla nas…

Udział tego podatku w dochodach budżetowych znacząco spadł. W latach 90-tych podatek CIT dostarczał budżetowi prawie 3 procent PKB. Dzisiaj byłoby to 60 miliardów zł. A mamy około 40 mld. Gdybyśmy przywrócili wcześniejszy udział tego podatku, otrzymalibyśmy dodatkowo 20 miliardów do budżetu, a jest cały koszt “500+” na pierwsze dziecko. Te pieniądze mogłyby wrócić do obywateli.

Spada także udział podatku CIT w przychodach przedsiębiorstw. Ale także spada jego udział w ich dochodach.

No ale podatek ten dostał się w ręce liberałów… więc władza hojną ręką tworzy przywileje podatkowe. Nie potrafi też, czy też nie chce, przeciwstawić się unikaniu tego podatku. Został on bowiem zawłaszczony przez duże struktury międzynarodowe, które stosują agresywną międzynarodową “optymalizacją podatkową”.

Wniosek z tego jest nie najweselszy, wobec tego rodzaju zjawisk jesteśmy bezbronni, a narracja, że “walczymy”, jest tylko narracją.”

Nie wierzę w patriotyzm gospodarczy zagranicznego biznesu podatkowego

Próbujemy, nie zawsze w sposób mądry lub skuteczny, usuwać patologie systemu podatkowego, który pieczołowicie hodowała „liberalna demokracja” III RP, korzystając także z okazji harmonizowania podatków w ramach UE. Patologie te mają zwolenników, a nawet ideologów. Sądzę również, że większość obywateli popiera działania je zwalczające, bo chce dobra naszego państwa, gdyż owa wartość nie jest dla […]

Read more

Posłuchaj prof. Modzelewskiego, mówiącego o podatku PIT:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 1

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here