Wprowadzenie wspólnej waluty euro było poważnym obciążeniem dla gospodarek europejskich. Prawie wszystkie odczuły je jako hamulec rozwoju, za wyjątkiem Niemiec i Holandii. Takie wyniki analiz przedstawił niemiecki think tank, Centre for European Politics (CEP).

Niemcy i Holandia odniosły z wprowadzenia nowej waluty w ciągu 20 lat ogromne korzyści. Euro wzmocniło korzyści z niskich niemieckich kosztów kredytowania, przyspieszając boom inwestycyjny także na peryferiach Unii Europy. Początkowo euro wpływało korzystnie na gospodarki, dopiero kryzys 2008 roku odwrócił korzyści, stąd straty w całym okresie są poważne. Wtedy zadłużenie było nie do udźwignięcia dla mniej wydajnych gospodarek, powodując kryzysy ekonomiczne i polityczne w krajach takich jak Grecja, Irlandia, Hiszpania czy Portugalia.

Według CEP od 1999 r. gospodarka niemiecka jest bogatsza dodatkowo o 23 tysiące euro na mieszkańca, a holenderska o 21 tysięcy euro.

Niemcy – zwiększenie PKB na mieszkańca (w euro) dzięki wprowadzeniu wspólnej waluty

Zupełnie odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku gospodarki Włoch, która straciła w tym czasie razem 74 tysiące euro na mieszkańca. Podobnie Francja, która straciła 56 tys.

Włochy – zmniejszenie PKB na mieszkańca (w euro) z powodu wprowadzeniu wspólnej waluty europejskiej

Straty spowodowane wprowadzeniem euro, osiągnęły szczyt w 2014 roku, wtedy przeprowadzono reformy, które spowodowały złagodzenie tego zjawiska.

[Total_Soft_Poll id=”22″]

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here