Nadchodzi Centralny Rejestr Faktur

0
89

Centralny Rejestr Faktur powstanie ma powstać już 1 lipca 2019 roku.

Zmiany w ustawie o VAT i Ordynacji podatkowej znoszą obowiązek składania deklaracji VAT i zastępują je jednolitym plikiem kontrolnym. Nowa struktura JPK_VDEK zastąpi obecnie obowiązujący plik JPK_VAT a także deklaracje VAT-7 i VAT-7K.

Wykaz będzie również obejmował informacje o fakturach otrzymanych przez urzędników administracji rządowej i samorządowej od innych podmiotów, które nie uprawniają urzędów do odliczenia VAT, ale będą informacją o istnieniu takich dokumentów w obrocie prawnym.

Efektem weryfikacji danych przez skarbówkę mają być raporty, w których wykazywane będą niezgodności w rozliczeniach VAT u podatników. W przypadku błędów, naczelnik urzędu skarbowego wezwie podatnika do skorygowania przesłanego pliku JPK. Jeśli nie dojdzie do tego w ciągu 14 dni, za każdą pomyłkę podatnikowi grozić będzie mandat 500 zł.

Komentarz redakcji: Ministerstwo Finansów i cały aparat skarbowy biorą sobie tytaniczną pracę na barki. Nie wróżę tym staraniom powodzenia, pomimo szybkiego rozwoju technologii, najsłabszym ogniwem będzie tu człowiek. 2 miliony podatników VAT będzie co miesiąc przysyłało pliki, wśród dziesiątek, setek milionów transakcji VAT-owskich będzie szukać błędów i niepasujących wpisów. Jeden procent błędów w fakturze to rzecz naturalna. Spasować milion dokumentów miesięcznie? Obłęd, wystarczy sobie tylko przypomnieć jak się skończył obowiązek comiesięcznego wypełniania deklaracji ZUS – szybkim wycofaniem się rakiem.
I to pracę zupełnie niepotrzebną, bo od gonienia oszustów jest policja i służby, a nie powszechna kontrola wszystkich, w 99,9 procentach uczciwych.
Andrzej Szczęśniak

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here