Heineken – holenderskie koncern piwny, właściciel 130 browarów w ponad 65 państwach, może już przejąć polskie browary w Namysłowie oraz w Braniewie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na to przejęcie polskich browarów przez światowy koncern.

Grupa Żywiec wytwarza 11,3 miliona hektolitrów piwa i zatrudnia 2 tysiące osób. Produkujący milion hektolitrów piwa rocznie browar Namysłów zatrudnia ponad 200 pracowników, browar w Braniewie – około 100. Koszt akwizycji wyniósł 500 milionów zł.

Komentarz: Heineken, działający w Polsce pod marką Żywiec, to globalny koncern, który kupuje i sprzedaje zakłady pracy. Bilans jego sukcesów i porażek jest dość ciekawy. Od 20 lat jego 13 akwizycji zakończyło się się zamknięciem 6 browarów, natomiast 6 (łącznie z Namysłowem) działa. Ten trzynasty to Braniewo, które Heineken/Żywiec już raz kupił i sprzedał jako trupa nie nadającego się do niczego. Dzisiaj Heineken kupuje go raz jeszcze w pakiecie z Namysłowem. Ciekawe, czy przewagę zdobędzie teoria o kapitale zagranicznym, który kreuje rozwój, czy ta, która mówi, że wykupuje, a potem zamyka?

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

3 KOMENTARZE

  1. Szkoda. Namysłów i Braniewo to silne brandy. Jeżeli księgowi GŻ dobiorą się do Namysłowa, to stworzą kolejnego potworka. Teraz Żywiec/Warka/Tatra czy zmasakrowane EB (ponownego wejścia na rynek tak silnej marki nie można było zepsuć, Żywcowi się udało) to to samo nijakie piwo. A Pils Namysłowa to jednak dobre piwo. Zwyczajnie dobre. Zielona butelka buduje jego smak. Dawno nie spotkałem piwa, które tak dobrze się starzeje i utlenia. Bardzo dawno. W zasadzie od czasów piwa Kapitan nie było takiego “gładkiego” pilsolagera. Ktoś jeszcze pamięta kartonowe opakowania i plakietkę “eksportowe”.

  2. od jakiegoś czasu zauważyłem znaczne pogorszenie sie jakości Namysłów Pils. Dużo wiecej słodu i aromatyzowanie zaczeło być znacząco wyczuwalne. Znikła lekkość tego piwka. Wracam jednak do niemieckich i czeskich marek.

  3. Ja również jak poprzednik zauważyłem znaczne pogorszenie jakosci piwa… A ból głowy po spożyciu mówi sam za siebie więcej nie kupuje Namyslowa… Zepsuli bdb piwo………

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here