Niemcy są największym partnerem handlowym Polski, z udziałem 28,2 proc. w eksporcie i 22,4 proc. w imporcie towarów w 2018 r.

Należą także do ścisłej czołówki inwestorów zagranicznych – z działających w Polsce 22 102 podmiotów z kapitałem zagranicznym w 2017 r., aż 4 917 (22,3%) to podmioty niemieckie. Następnych w kolejności – holenderskich – jest o ponad połowę mniej (2 155).

Firmy niemieckie zaangażowały 35 miliardów złotych kapitału w Polsce. Przeciętny inwestor z Niemiec zainwestował 7,1 mln zł. Znacznie więcej zainwestowali przeciętnie inwestorzy z Francji (24,6 mln zł), Luksemburga (24,1 mln) i Holandii (18,4 mln).

Kapitał niemiecki w Polsce jest ulokowany w przetwórstwie przemysłowym (32,6 proc.), handlu i naprawie pojazdów samochodowych (36,6 proc.), w zaopatrzeniu w energię, gaz, i wodę (12,2 proc.) oraz obsługę rynku nieruchomości (9,1 proc.).

Niemal połowa kapitału niemieckiego jest zlokalizowana w województwach zachodnich (dolnośląskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie). W województwach dolnośląskim, opolskim i wielkopolskim stanowi on ponad 1/3 kapitału zagranicznego.

Niemieccy inwestorzy osiągnęli w Polsce dochody 16,3 mld zł w w 2017 r., czyli 20,5 proc. ogółu dochodów inwestorów zagranicznych. i tylko nieznacznie ustępowało dochodom inwestorów holenderskich (16,7 mld zł; 21,1 proc.). Dochodowość kapitału czyli stopa zwrotu z inwestycji niemieckich wynosi 12,6 proc. i jest wyższa od przeciętnej dla ogółu inwestorów (10,2 proc.). Inwestorzy niemieccy transferowali 41,7 proc. swych dochodów (6,8 mld zł).

Komentarz: Polska gospodarka została zdominowana przez zachodni kapitał. Odgrywa on decydującą rolę w podstawowych gałęziach gospodarki, a Niemcy są największym z inwestorów. Niewielkim nakładem kapitału zapewnili sobie dochodowość, która jest nieosiągalna dla polskich przedsiębiorców. Czas na przemyślenie ich roli i pozycji w naszej gospodarce.

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 1

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here