Polski rynek nieruchomości komercyjnych jest całkowicie otwarty dla kapitału międzynarodowego, różnych zagranicznych funduszy. Oto jak stan ten opisuje Rafał Sonik, prezes Gemini Holding.

“Bez jakichkolwiek barier, które stosuje wiele państw, aby zachęcić inwestorów krajowych do koncentracji kapitału pracującego na ich rzecz przez dziesięciolecia. W efekcie polskie nieruchomości komercyjne pracują dla funduszy i pasywnych kapitałodawców, w tym emerytów i rencistów w USA, wielu krajach europejskich, a nawet  w Afryce, zamiast pracować dla tych w Polsce. Historycznie jest to kolosalny błąd popełniony przez wiele kolejnych rządów Polski. Rządów, które były głuche na argumenty przedsiębiorców i wnioski płynące z konsultacji. To oczywiste, że polscy inwestorzy kapitałowi, w tym ogromna rzesza emerytów i rencistów powinni w jak największym stopniu uczestniczyć w pasywnym dochodzie wypracowywanym przez nieruchomości komercyjne!

Wprowadzenie regulacji pozwoliłoby na zatrzymanie wielu inwestycji w rękach polskich firm. Dziś dla wielu polskich firm warunkiem koniecznym dalszego rozwoju nie jest czerpanie korzyści z powstałej inwestycji, ale jej sprzedaż i realizacja kolejnego projektu na bazie wcześniej zdobytego doświadczenia. To patologiczna sytuacja, w której polscy deweloperzy są tylko dostawcą kolejnych inwestycji dla zagranicznych inwestorów. Państwo obcina własnym przedsiębiorcom możliwość czerpania korzyści pasywnych dochodów kapitałowych, umożliwiając to zagranicznym funduszom. Jaki to ma sens?

Na międzynarodowym rynku kapitałowym środki dostępne bankom i instytucjom kapitałowym są na historycznie najniższym poziomie od wielu lat. Podobnie niski koszt mają instrumenty zabezpieczające. Mamy więc do czynienia z paradoksem. Możemy tanio pożyczyć kapitał i mieć z niego dochód dla polskich firm, polskich przedsiębiorców i kapitałodawców, ale tego nie robimy. Tymczasem korzyści czerpią międzynarodowe fundusze, robiąc to, co my powinniśmy robić już od lat. Brakującym ogniwem są tylko REIT-y[*]. Myślę, że inwestorzy z zachodnich rynków są zdumieni naszym postępowaniem.

Szacuje się, że dziś ponad 90 procent inwestycji komercyjnych realizowanych w Polsce jest w rękach zagranicznych firm. Brakujących kilka procent to te, których polscy deweloperzy jeszcze nie zdążyli sprzedać. Tymczasem, w krajach, w których ustawa o REIT-ach obejmuje także ten segment rynku, odsetek spada nawet do 60 proc. W interesie narodowym jest więc poszerzenie tej regulacji.”

[*] REIT (ang. Real Estate Investment Trust) to spółki specjalnego przeznaczenia lub fundusze inwestycyjne powołane do inwestowania na rynku nieruchomości komercyjnych na wynajem.

[Total_Soft_Poll id=”5″]

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 2

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

1 KOMENTARZ

  1. Panie Sonik, jak zbierze Pan paru polskich przedsiębiorców, zrobi zrzutę i da w łapę świniom z rządu aktualnie rządzącej partii więcej niż dają zachodnie korporacje, to świnie z aktualnie rządzącej partii być może znajdą powód, aby wprowadzić regulacje korzystne dla polskich przedsiębiorców. Na razie jednak takiego powodu nie widzą. Co gorsza, oglądają Pana w TV na tych rajdach i myślą: “a to sknera, na głupoty wydaje miliony, a się nie podzieli. No to my mu yep, jeszcze większy podatek dop&lim”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here