Zmniejsza się liczba przedsiębiorców przewidujących w najbliższym czasie zwiększenie zatrudnienia.
Pod koniec zeszłego roku 18% pracodawców deklarowało chęć zwiększenia etatów w swojej firmie. Obecne wyniki są gorsze o 4%. Aż 81% pytanych nie przewiduje zmian kadrowych w swoich firmach. 3% pracodawców zapowiedziało redukcję miejsc pracy.

Wyniki potwierdzają dominującą rolę dużych przedsiębiorstw w zatrudnianiu nowych pracowników. Nowych pracowników będą bowiem szukać:
- duże przedsiębiorstwa – wzrost netto o 23%
- średnie – zwiększenie zatrudnienia o 8%
- małe – 5%
- najmniejsze – nie przewidują zwiększenia miejsc pracy
Najwięcej miejsc pracy ma powstać w południowo-zachodniej Polsce, jak bowiem ma wyglądać wzrost wg regionów? Więcej ofert pracy będzie w następujących regionach:
- Południowy Zachód – wzrost zatrudnienia o 15%
- Północny Zachód – wzrost o 9%
- Południe – 8%
- Polska Centralna i Wschodnia – wykazuje wzrost najsłabszy lub minimalny
Największe wzrosty miejsc pracy przewiduje się w transporcie, komunikacji i logistyce – 13% i przemyśle wydobywczym, budownictwie i kopalniach – 11%-12%. Spadek zatrudnienia jest przewidywany w sektorach: energetycznym, wodociągowym i gazowniczym – o 12%, oraz w restauracjach i hotelach – 6 do 13 procent.
„W ciągu ostatniego roku mogliśmy zauważyć znaczny spadek prognozy zatrudnienia deklarowanej przez polskich pracodawców. Może to jednak wynikać nie tyle z braku chęci kreowania nowych miejsc pracy przez firmy, ile z problemów z dostępem do pracowników i obsadzeniem stanowisk” – uważa Dyrektorka Generalna ManpowerGroup, Iwona Janas.