Do kancelarii premiera Morawieckiego wpłynęła petycja w tej sprawie wycofania się z ograniczenia handlu w niedzielę.

Petycja podpisana została przez prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Kupców i Producentów Jerzego Romańskiego, a także ponad pięciuset właścicieli małych, rodzinnych sklepików.

W petycji zwraca się uwagę, że w ciągu roku obowiązywania zakazu handlu w niedzielę zamkniętych zostało 16 tysięcy małych rodzinnych sklepów. Wskazano też na rozwiązanie, które byłoby dużo lepsze – wprowadzenie gwarancji dwóch wolnych niedziel w miesiącu dla każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. To rozwiązanie miałoby charakter powszechny i obejmowało wszystkich pracowników, a nie tylko tych zatrudnionych w części sektora handlowego.

“My naprawdę widzimy i czujemy, że zakaz handlu w niedziele jest dla właścicieli małych, polskich sklepików szalenie szkodliwy. Ta petycja to krzyk rozpaczy. Najdrobniejsi przedsiębiorcy z sektora handlowego apelują do premiera, by wycofał się z regulacji, które doprowadzają do ich bankructw. Mam głęboką nadzieję, że zostaną wysłuchani” – oświadczył w komunikacie prezes OFSKiP Jerzy Romański.

W tej sprawie apelował do władz Solidarności Dariusz Grabowski:

Obrońmy polski handel

List otwarty do związkowców NSZZ Solidarność W roku 2019 według prognoz zniknie ponad 5 tysięcy polskich małych i średnich rodzinnych sklepów spożywczych. Przyczyną główną jest zakaz handlu w niedzielę. Według właścicieli spowodował on znaczącą wyrwę w ich dochodach. Utargi w dni powszednie są tylko w 20-30% rekompensatą spadków wpływów z niedzieli. Pamiętajmy, że w 2019 […]

Read more

Informacja o sprawie: Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 r. Zgodnie z nią handel w niedziele w 2019 r. będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą i w kawiarniach.

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here