Pakt dla przedsiębiorców – tak nazywa się umowa, która prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał z pracodawcami i rzemieślnikami. Lider obiecuje walkę o dobrowolny ZUS zamiast obowiązkowego, co pozwoli przetrwać wielu firmom. – Po raz pierwszy przedsiębiorcy mają pewność, że jakaś partia polityczna chce ich reprezentować – ocenił Dariusz Grabowski, ekonomista i praktyk gospodarki.

Łukasz Perzyna

publicysta pnp24

Miejsce podpisania Paktu dla przedsiębiorców wybrano nieprzypadkowo: w hali nowoczesnej drukarni „Four Colors” w Sokołowie w powiecie pruszkowskim, w siedzibie firmy dającej pracę kilkudziesięciu osobom. Same maszyny warte są tam ok. 10 mln zł. Po raz kolejny okazało się, że podczas gdy dwie najpotężniejsze partie – PiS oraz Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska skupiają się w tej kampanii głównie na zwalczaniu się nawzajem, nowe fakty polityczne tworzy trzecia siła – PSL współdziałające z Kukiz’15.

Polska Nas Potrzebuje i Polskie Stronnictwo Ludowe – sojusz wyborczy (cz. 1)

Polska Nas Potrzebuje i Polskie Stronnictwo Ludowe – sojusz wyborczy. Konferencja w drukarni Four Colors Sp. z oo., Sokołów (powiat Pruszków) 27 sierpnia 2019 (część 1)

Opublikowany przez Polska Nas Potrzebuje Wtorek, 27 sierpnia 2019
Polska Nas Potrzebuje i Polskie Stronnictwo Ludowe – sojusz wyborczy (cz. 2)

Polska Nas Potrzebuje i Polskie Stronnictwo Ludowe – sojusz wyborczy. Konferencja w drukarni Four Colors Sp. z oo., Sokołow, Warszawa, Poland (powiat Pruszków) 27 sierpnia 2019 (część 2)

Opublikowany przez Polska Nas Potrzebuje Wtorek, 27 sierpnia 2019

Parę tygodni temu, po swarliwym sejmowym dniu, który przebiegał pod znakiem sporów o kosztowne samolotowe podróże ówczesnego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego – na parlamentarnym patio PSL i Kukiz’15 ogłosiły powołanie Koalicji Polskiej, która stanowi jedyną nową przed tymi wyborami jakość na scenie politycznej. We wtorek 27 sierpnia, gdy w przekazach medialnych wciąż dominowała afera w resorcie sprawiedliwości – w drukarni w Sokołowie podpisano porozumienie z kolejnym partnerem: przedsiębiorcami i rzemieślnikami, pracodawcami i praktykami gospodarki. PSL i Kukiz’15 dogadały się ze środowiskami Polska Nad Potrzebuje na których czele stoi ekonomista i przedsiębiorca Dariusz Grabowski, wieloletni poseł (1997-2004) i eurodeputowany (2004-9) oraz rzemieślnikami, reprezentowanymi przez Jerzego Bartnika z Wielkopolski. Właśnie Dariusz Grabowski zauważył z uznaniem, że po raz pierwszy partia polityczna chce reprezentować przedsiębiorców. Znajdą się oni również na czele list wyborczych. Ekonomista obawia się, że po wyborach – gdy wyczerpią się już kosztowne programy socjalne – politycy znów poszukają pieniędzy w kieszeniach pracodawców.

Władysław Kosiniak-Kamysz zauważył, że Polska swój rozwój zawdzięcza odrębności na tle innych dawnych państw bloku wschodniego, za sprawą której zachowały się u nas prywatne rolnictwo i rzemiosło. Prezes PSL uważa, że rządzący nie mogą widzieć wrogów w przedsiębiorcach, którzy tworzą miejsca pracy. Rozwijał to Grabowski: prywatne firmy powstają głównie w miastach, ale dają zatrudnienie dojeżdżającym tam mieszkańcom wsi. Sojusz obu środowisk okazuje się więc naturalny i celowy.

Dziękujemy wam za 500+ – zwrócił się Kosiniak-Kamysz do przedsiębiorców. Kosztowne programy społeczne nie byłyby możliwe bez wysiłku pracodawców. Z ich podatków są finansowane. PSL w przedsiębiorcach widzi partnera, to oni współtworzyć będą jego program gospodarczy.

Dariusz Grabowski zauważył, że rząd chwali się planowanym zrównoważonym budżetem bez deficytu, co faktycznie oznacza, że ten domniemany sukces obecnej ekipy sfinansują pracownicy sfery budżetowej, którzy nie otrzymują podwyżek: w tym wykonujący odpowiedzialną społecznie pracę nauczyciele i lekarze.

Z kolei Kosiniak-Kamysz uznał, że skoro władzę stać na budżet bez deficytu – jego stronnictwo ponowi w Sejmie żądanie uchwalenia emerytury bez podatku. Przedsiębiorcy zgadzają się, że to korzystne dla obywateli rozwiązanie, dzięki któremu w kieszeniach osób pobierających świadczenia pozostanie dodatkowo rocznie 3-4 tys złotych. Gdy te pieniądze zostaną wydane, przyczynią się do ożywienia gospodarki.

Prezes PSL z humorem odniósł się do kandydatury Janusza Wojciechowskiego na komisarza Unii Europejskiej do spraw rolnictwa i problemów wsi. Koalicjanci w żadnym wypadku nie zamierzają jej szkodzić, cieszą się za każdym razem, kiedy Polak obejmuje prestiżowe stanowisko międzynarodowe. Zaś PiS, które zwykle ostro zwalcza i krytykuje PSL – teraz wyznacza na komisarza w unijnym rządzie byłego prezesa tej partii. Świadczy to o kadrach zarówno jednej, jak i drugiej formacji. Wojciechowski prezesem PSL był w latach 2004-5. Wcześniej należał jeszcze do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

Sędzia komisarzem czyli z synekury do rządu Europy

Polski komisarz UE ds. rolnictwa będzie musiał pracować bez porównania lepiej od mistra Ardanowskiego, swojego krajowego odpowiednika, jeśli jego kadencja nie ma się stać tylko kolejną zmarnowaną przez ekipę PiS historyczną szansą.

Read more

Teraz wiem, dlaczego kiedy przemawiałem w Sejmie, posłowie z ław PiS skandowali „ZSL, ZSL”, chociaż wiedzą, że urodziłem się w 1981 roku – żartował Kosiniak-Kamysz. Podpisaniu Paktu i towarzyszącej mu konferencji w pełnej nowoczesnych maszyn hali towarzyszyło – pomimo oddalenia tego miejsca od centrum Warszawy – spore zainteresowanie mediów w tym stacji telewizyjnych.

Kolejny Rubikon tej kampanii został przekroczony, zbudowana wokół PSL Koalicja Polska buduje ofertę dla wyborców, zdegustowanych permanentnymi wojnami na górze. Sondaże od dawna pokazują, że Polacy czekają na efekt trzeciej siły, która ucywilizuje sposób uprawiania polityki.

Jak sądzisz?

[democracy id=”80″]

Czytaj Łukasza Perzynę:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 10

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

Łukasz Perzyna (ur. 1965) jest dziennikarzem „Opinii”, Polityczni.pl i „Samorządności”, autorem filmu o Aleksandrze Kwaśniewskim (emisja TVP1 w 2006 r.) oraz dziewięciu książek, w tym. „Uwaga, idą wyborcy…” i „Jak z Pierwszej Brygady”. Pracował m.in. w „Wiadomościach TVP” i „Życiu”, kierował działem krajowym „Obserwatora Codziennego”. W latach 80 był działaczem Konfederacji Polski Niepodległej i redaktorem prasy podziemnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here