Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, wprowadzenie do nowych polskich paszportów hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” może być uznane za “pośrednie zmuszenie do reprezentowania określonego światopoglądu w życiu publicznym i godzić w swobodę uzewnętrzniania wolności religii także osób wierzących”.

Powołując się na 1600 protestów, które wpłynęły do RPO, Rzecznik podjął interwencję u ministra Brudzińskiego. „Dewiza znajduje się w obrysie hologramu zdjęcia, prowadząc do utożsamienia wizerunku danej osoby z określonym światopoglądem” – uważa RPO, sugerując w piśmie, że może to być dyskryminacja osób niewierzących.

“Kluczowe znaczenie ma tu wolność religijna rozumiana jako zakaz zmuszania do zachowań religijnych. […] Umieszczenie hasła o charakterze religijnym w dokumencie tożsamości, którym obywatele polscy legitymują się za granicą, może być uznane za pośrednie zmuszenie do reprezentowania określonego światopoglądu w życiu publicznym i godzić w swobodę uzewnętrzniania wolności religii także osób wierzących”.

Od listopada 2018 r. na nowych paszportach umieszczone jest hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Komentarz: Rzecznik praw wydaje się nie być polskim rzecznikiem. Nie czyta bowiem polskiej konstytucji, w której – zwłaszcza w jej preambule – znajdują się jednoznacznie odwołania do Boga oraz tradycji narodowej zakorzenionej w wartościach chrześcijańskich. Nie ma więc żadnych przeszkód prawnych, aby w przestrzeni publicznej, np. we wzorach dokumentów urzędowych, zamieszczać symbolikę religijną. A władze RP mają obowiązek strzeżenia dziedzictwa narodowego. Wystarczy też wziąć dolara do ręki i przeczytać: “In God we trust” (Bogu ufamy).

[Total_Soft_Poll id=”19″]

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

1 KOMENTARZ

  1. Niech ten debil zajmie sie swoim, synem, bo bedzie to samo co z tym co zamordowal te biedne dziecko.
    Bodnar jest z PO to jak ma mowic inaczej,? za to co On zrobil do tej pory to powinien byc na zbita morde wywalony na bruk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here