Przepaść płacowa wobec Europy… i wcale nie gonimy liderów

0
229

Porównując koszty pracy (= wynagrodzenia + koszty pozapłacowe) w krajach Europy zauważyć można, że po 15 latach wciąż jesteśmy w ogonie Unii Europejskiej. O ile w Polsce wynoszą one 10 euro/godzinę, to w Unii średnia wynosi 27,4 euro/godz – ponad 2,5-krotnie więcej. Oczywiście wyprzedamy kilka krajów, takich jak Bułgaria, Rumunia, Litwa, Węgry. Ale wobec wielkich gospodarek europejskich dalej pozostajemy Kopciuszkiem płacowym.

Najbogatsi – Dania 43,5, Islandia 42,5, Belgia 39,7 euro – wszystkie te gospodarki mają 4-krotnie wyższe koszty pracy. Także druga liga płacowa: Szwecja, Holandia, Francja, Niemcy, Austria – mają także 3,5-krotnie wyższe płace. Dopiero w otoczeniu krajów “Nowej Europy” i południowej części kontynentu robi się nam bardziej swojsko.

Jednak co najbardziej niepokoi, to dynamika, czyli zmiany tych płac. Polskie koszty pracy od 2008 roku nominalnie wzrosły o 33 procent. Jednak średnie płace unijne wzrosły o 25%. Jak na taką przepaść płacową, to różnica ośmiu procent wzrostu przez 10 lat to naprawdę niewiele.

Jeszcze bardziej zasmucające jest porównanie z gospodarkami o wysokich płacach. Dania – wzrost o 25,7%, Islandia 94,1% (!), Belgia 20,7%, Holandia 20,5%, Niemcy 24%. Są też państwa o niższej dynamice wzrostu – Szwecja 15,8%, Francja 14,7%, W. Brytania 15,6%… Są też kraje, które doznały poważnego kryzysu po 2008 roku, jak Grecja, gdzie płace spadły o 4,2 procent… Jednak Grecy zarabiają wciąż 0 60 procent więcej od nas.

Porównanie płac polskich i europejskich zawsze jest czymś deprymującym. Jednak 15 lat po wejściu do Unii Europejskiej można było się spodziewać jakiegoś szybszego równania do liderów. Szybki wzrost zarobków miał miejsce na samym początku naszej unijnej przygody, ale po kryzysie 2008 roku wszystko stanęło w miejscu. I stoi nadal. Co na to nasz rząd? Zaprosi kolejny milion z Ukrainy?

Wynagrodzenie posła? Średnia krajowa

Działacze partyjni idą do polityki, żeby się dorobić – to zmora życia publicznego. Nie należy im tego ułatwiać. Poseł powinien zarabiać średnią pensję krajową. Dzięki temu będzie się starał, żeby rosła. Czyli po prostu żeby zwykli ludzie więcej zarabiali, Jeśli literalnie potraktować zasadę „jaka praca taka płaca” – obniżenie zarobków parlamentarzystów do polskiej średniej, w […]

Read more

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 4

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here