Rada Ministrów przyjęła 16 lipca projekt ustawy obniżającej PIT z 18 proc. do 17 proc. oraz podwyższającej koszty uzyskania przychodów, które nie były zmieniane od parunastu lat z 1 335 zł na 3 000 zł rocznie.

Nowe podatki mają obowiązywać już od 1 października 2019 r. Z obniżenia stawki PIT skorzysta 25 mln podatników, zaś z podwyższenia pracowniczych kosztów uzyskania przychodów – 12 mln pracowników.

Państwo na skutek nowych przepisów otrzyma mniej o 9,7 mld zł rocznie. Zmniejszenie to będzie równo rozłożone między budżet państwa (o 3,13 miliarda zł mniej) i jednostki samorządu terytorialnego (o 3,12 mld). Pół miliard mniej otrzyma także NFZ.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział: “Ważne jest to, żeby szanować ludzką pracę, […] że ten projekt spowoduje podwyżkę netto dla wszystkich kilkunastu milionów pracowników i dla emerytów, […] w kieszeni każdego pracownika w Polsce, tylko ta zmiana spowoduje, że zostanie rocznie kilkaset złotych w portfelu.”

Ministerstwo Finansów napisało w opinii, że “reforma stanowi kolejny krok w kierunku zmniejszenia klina podatkowego (różnicy między tym, co pracownik dostaje ‘na rękę’, a kwotą którą na jego zatrudnienie wydaje firma) oraz uczynienia go bardziej sprawiedliwym”.

Jak sądzisz?

[democracy id=”30″]

Czytaj o podatkach:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 1

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here