Pomimo wielu deklaracji o dbałości rządu wobec służb mundurowych MSWiA, zjawisko odchodzenia funkcjonariuszy (głównie policjantów) ze służby utrzymuje się nadal. Od końca 2016 r. do połowy 2018 r. stan zatrudnienia w tych formacjach zmniejszył się łącznie o ponad 3 tys. funkcjonariuszy. Najwięcej mundurowych odeszło z Policji – ponad 2.600 osób.

Znaczny odsetek funkcjonariuszy odchodzących ze służby to ludzie młodzi – 20 proc. ogólnej liczby zwolnionych na własny wniosek (462 funkcjonariuszy) zrezygnowało ze służby przed upływem zaledwie 5 lat.

Stan zatrudnienia zmniejszył się w tym okresie:

  • w Policji z 99 tys. do 96,4 tys. funkcjonariuszy, tj. 2,7%, do 93,6% stanu etatowego
  • w Państwowej Straży Pożarnej z 29,9 tys. do 29,5 tys. funkcjonariuszy, o 1,2%.

W każdej z tych formacji stan zatrudnienia pracowników cywilnych także uległ zmniejszeniu o 279 osób, czyli o 1%.

Podstawową przyczyną tego zjawiska są coraz mniej konkurencyjne płace. Znacznie szybciej niż w służbach rosły bowiem wynagrodzenia w gospodarce – od 2016 do pierwszej połowy 2018 r. średnie wynagrodzenie (w dużych przedsiębiorstwach) wzrosło z 4052 do 4521 zł, czyli o 11,6 proc. Średnie uposażenie funkcjonariuszy wzrosło w tym czasie od 8,4 proc. w Straży Granicznej do 8,9 proc. w Policji. Największe podwyżki pensji dostali funkcjonariusze  BOR/SOP – o 16,4 proc. W Straży Pożarnej wynagrodzenia zrównały się wręcz ze średnią płacą w dużych przedsiębiorstwach.

Wynagrodzenia w służbach mundurowych podległych MSWiA oraz w przedsiębiorstwach.

Więc chociaż średnia pensja funkcjonariusza Policji czy Straży Granicznej jest nominalnie wyższa od średniej płacy, jednak konkurencyjność wynagrodzenia – wartość względna w relacji do płac w gospodarce spadła w tym okresie: od 2,5 punktu procentowego (p.p.) w Policji do 3,1 p.p. w Straży Granicznej.

Jak uważasz?

[democracy id=”52″]

Czytaj materiały o polskim państwie:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 1

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here