Najwyższa Izba Kontroli oskarża spółkę Nano Carbon o błędy w zarządzaniu, brak sprecyzowanej strategii i niegospodarność oraz niedopatrzenia w przygotowywaniu i egzekwowaniu umów.

W 2011 r. Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych opracował technologię pozyskiwania dużych fragmentów tej substancji. Pracą nad rozwojem technologii zajęła się spółka Nano Carbon. Udziałowcami zostali Polska Grupa Zbrojeniowa i KGHM Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Spółka miała szczegółowo opracować przemysłową technologię wytwarzania grafenu w różnych postaciach, w połączeniu z innymi substancjami, głównie z miedzią i niklem.

Jednak do połowy 2018 r. nie zostały nawet przygotowane strategie działania. Nie przeprowadzono też analiz na temat przyszłości rozwoju tej technologii. Pierwszy etap prac, założonych przez wspólników iał obejmować uruchomienie produkcji grafenu na folii miedzianej w skali wielkolaboratoryjnej. Jednak celów pierwszego etapu nie zrealizowano, a wspólnicy zdecydowali o drugim etapie inwestycji, mimo iż pierwsze cele biznesowe nie zostały osiągnięte.

Spółka Nano Carbon nie potrafiła osiągnąć technologii wzrostu grafenu i jego komercyjnej sprzedaży. Utrzymywała się z pożyczek wspólników, jednak już w 2016 r. Polska Grupa Zbrojeniowa odmówiła wypłat, wskazując, że dokapitalizowanie jest wysoce ryzykowne i zażądała dalszych informacji o stanie spółki lub jej likwidacji. Jak ustaliła NIK, w celu uzyskania dokapitalizowania władze spółki, w sposób niezgodny ze stanem faktycznym informowały wspólników o sytuacji przedsiębiorstwa. Zaś umowy gospodarcze, zawierane niekiedy bez należytej dbałości o interes Nano Carbon, nie przyniosły zamierzonych efektów ekonomicznych.

Grafen jest szansą światowego przemysłu elektronicznego, gdyż może zastąpić krzem. Złożony z atomów węgla połączonych w sześciokąty ma grubość jednego atomu, dlatego został nazwany strukturą dwuwymiarową.

Komentarz redakcji: NIK pokazuje błędy działania spółki, mającej opracować polską technologię. Wciąż nie jest jednak jasne, dlaczego nie udaje się nam, nawet mając do dyspozycji odpowiednie fundusze, zająć znaczącą pozycję na nowo powstających rynkach nowych technologii.

Polecamy uzupełniającą lekturę nt. grafenu: “Klęska polskiego grafenu, maszyny na sprzedaż”

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here