Globalny koncern naftowy BP nabył stacje paliw należące do polskiej spółki Tomsol. Transakcja jest możliwa dzięki decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który uznał że transakcja nie spowoduje istotnego ograniczenia konkurencji i wydał zgodę na przejęcie koszalińskich stacji.

Tomsol Sp. z o.o. prowadził 3 stacje w Trawnicy, Niemicy i Sianowie, hurtową sprzedaż paliw, a także sprzedaż olejów, mini stacji, płynów i akcesoria samochodowe. W listopadzie 2018 r. stacje zostały zamknięte i poinformowano, że zostały one sprzedane dużemu koncernowi paliwowemu. W styczniu transakcja została zgłoszona do UOKiK przez BP Europa. Właścicielami firmy Tomsol są Zbigniew, Tomasz i Marcin Solarczykowie.

W maju  UOKiK wyraził również zgodę na przejęcie przez BP 19 stacji sieci Arge w małopolskim, głównie w Krakowie. Arge rozpoczęła swoją działalność na rynku paliw płynnych od 1990 roku.

Sieć BP liczy w Polsce 551 stacji (drugie miejsce po Orlenie), a w ostatnich latach rozrastała o 20-30 placówek i chce szybko zwiększać nasz udział w rynku.

Komentarz: Przejęcie polskich stacji Arge i Tomsol to kolejny krok umacniania BP i zagranicznych koncernów naftowych na polskim rynku. To także kurczenie się obszaru polskiej własności w tak strategicznej branży gospodarczej. Polska własność kurczy się, oddając pole obcemu kapitałowi. Pytanie, czy UOKiK, wzorując się na amerykańskiej praktyce, nie powinien także brać pod uwagę udział zagranicznego kapitału w rynku polskim i nie dopuszczać do nadmiernej dominacji zagranicznych firm.

Czytaj o zagranicznym kapitale:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 4

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here