Pytanie takie zadał Główny Urząd Statystyczny w badaniach w 2018 roku.

Podstawową przyczyną rozpoczęcia działalności gospodarczej na własną rękę jest kontynuowanie lub przejęcie rodzinnej firmy. Tak twierdziła ponad 1/4 przedsiębiorców – głównie mężczyzn i mieszkańców wsi. Wielu kierowało się chęcią zwiększenia zarobków – 16,5% – i byli to głównie mieszkańcy większych miast. Tylko 2,9% wskazało na wymagania pracodawcy, by rozpoczął własną działalność, jednak wobec powszechności takiej praktyki wydaje się że to zaniżone wskazanie.

Znacząca część przedsiębiorców boryka się z presją cenową na ich produkty i świadczone usługi. Ich pozycja na rynku jest tak słaba, że to ktoś inny dyktuje im cenę. Niestabilność dochodów (okresy “ze zbyt małą ilością dochodów”) to drugi powód problemów, który należałoby połączyć z narzekającymi na okresy bez pracy i brak dochodów w czasie choroby. Na biurokrację i skomplikowane przepisy narzeka znacznie mniej przedsiębiorców, niż wydawałoby się po standardowych narzekaniach w mediach.

Jednak największa grupa odpowiedziała, że “nie było żadnych trudności”. Jak widać znacząca część przedsiębiorców pracujących na własny rachunek nie narzeka.

Prowadzący własną działalność gospodarczą w zdecydowanej większości są zadowoleni z wykonywanej pracy – aż 88,4% deklarowało duży bądź średni stopień zadowolenia. Aż 80,3% chce nadal prowadzić własną działalność gospodarczą i zaledwie 12,7% wolałoby pracować jako pracownicy najemni. Podstawowym czynnikiem, różnicującym to dość powszechne zadowolenie, jest praca dla jednego pracodawcy, który decyduje o czasie pracy. Dość powszechna cecha w sytuacjach, gdy własna działalność jest jedynie “przykrywką” dla pracy na etacie.

Temat tygodnia: polscy przedsiębiorcy, jacy są

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here