Problem rolnictwa polega na tym, że jego otoczenie zostało zmonopolizowane i eksploatuje rolników. Wielu z nich szuka nawet innego zajęcia. Sytuacja przedsiębiorców jest podobna. Rosną koszty produkcji i rachunki za prąd. A to 2 miliony firm.

Dariusz Grabowski

przedsiębiorca

Przedsiębiorcy i rolnicy są naturalnymi sojusznikami, bo borykają się z podobnymi kłopotami, w które wpędza ich obecna władza – przekonywał Dariusz Grabowski, kandydat PSL na posła Ziemi Radomskiej w trakcie konwencji w Zwoleniu. Zaś marszałek Adam Struzik przestrzegł, że planowany przez PiS podział Mazowsza zuboży region, doskonale rozwijający się za sprawą środków unijnych

Podajmy sobie ręce – wezwał rolników i przedsiębiorców Dariusz Grabowski. Wskazał, że oba środowiska mają uzasadnione poczucie zagrożenia. Również wspólna kandydatka opozycji do Senatu Marta Michalska-Wilk zauważyła: – Władza mówi o obniżaniu podatków, a wszyscy jesteśmy świadkami galopującej drożyzny.

Kandydujący z drugiego miejsca listy PSL przedsiębiorca Dariusz Grabowski sprecyzował, co go łączy z regionem: – Moja rodzina pochodzi spod Białobrzegów, z Radomia byłem posłem i eurodeputowanym.

Z rozpędu organizatorzy przedstawili Grabowskiego jako doktora nauk rolniczych. Kandydat rzeczywiście ma doktorat, ale z ekonomii. Ktoś w kuluarach zażartował, że to dowód, iż uznają go za swojego. Dariusz Grabowski – wcześniej już dwukrotnie wybierany do Sejmu z Ziemi Radomskiej z list ROP (1997) i PSL (2001) – jest głównym inicjatorem porozumienia, które pozwoliło na zbudowanie Koalicji Polskiej z udziałem PSL, ruchu Kukiz’15 oraz przedsiębiorców. Kandydat na posła wskazał, że środowiska te trapione są przez podobne bolączki. I spoczywa na nich podobna odpowiedzialność.

Problem rolnictwa polega na tym, że jego otoczenie zostało zmonopolizowane i eksploatuje rolników. Wielu z nich szuka nawet innego zajęcia. Sytuacja przedsiębiorców jest podobna. Rosną koszty produkcji i rachunki za prąd. A to 2 miliony firm – tłumaczył Grabowski. Tylko połączenie sił pozwoli, jego zdaniem, zbudować reprezentację, która zmieni politykę rządów w Polsce z nieprzyjaznej na życzliwą wobec podatnika i obywatela. Dostrzega szansę, że Polska stanie się „taka, jakiej chcieli nasi ojcowie i jakiej my chcemy”.

Podobnie zagrożenia i szanse postrzega kandydatka opozycji do Senatu radomska radna Marta Michalska-Wilk. Władza wciąż mówi o wzroście gospodarczym. – A zamiast niego zwykły obywatel dostrzega drożyznę, wzrasta zaś tylko liczba pacjentów w kolejkach do lekarza – zauważyła Marta Michalska-Wilk, obiecując, że jeśli zostanie wybrana, będzie „z Warszawy pilnować naszych spraw”. Chociaż wywodzi się z Koalicji Obywatelskiej, chciałaby – jak głosi to od dawna PSL – żeby Senat stał się izbą samorządową.

Kandydaci i działacze PSL spotkali się w sali kina w Zwoleniu, niedawno wyremontowanego – w 95 proc ze środków, pozyskanych z samorządu mazowieckiego. Dlatego też szczególnie ciepło uczestnicy powitali marszałka Adama Struzika. Najbardziej rozpoznawalny polski samorządowiec nie miał jednak dla zebranych dobrych wiadomości. Stanowczo ostrzegał przed fatalnymi dla regionu skutkami planowanego przez PiS wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego. Wyłącznie odsunięcie PiS od władzy pozwoli temu zapobiec. Tym bardziej, że – jak przekonywał – nigdy nie jest dobrze tam, gdzie rządzi jedna partia.

Z części metropolitalnej wokół Warszawy pochodzi 83 proc dochodów budżetu Mazowsza. Pochłania ona jednak tylko 40 proc jego wydatków, reszta przypada na pozostałe powiaty.

Nie dajcie sobie wmówić, że jak się wydzieli bogate centrum, to na resztę złota manna spłynie – apelował z ironią marszałek Struzik. Odłączenie Warszawy sprawi, że reszta Mazowsza stanie się jednym z najuboższych regionów Polski. Teraz bowiem PKB liczone dla całego Mazowsza wynosi 110 proc średniej unijnej, dla samej Warszawy – nawet 200 proc., ale dla 32 powiatów poza metropolią stołeczną – zaledwie 59 proc. Dochody podatkowe pochodzą w 83 procentach z Warszawy, a w 17% z reszty mazowieckiego. Wydatki budżetowe zaś w 60 procentach idą poza Warszawę. Wnioski łatwo wyciągnąć. Forsowanie przez PiS podziału województwa rodzi pytania choćby o przyszłość Kolei Mazowieckich, na które rządzący nie potrafią odpowiedzieć.

Po to w 1998 r. zbudowano silne województwa, żeby stały się podmiotami polityki regionalnej – uzasadnia Struzik sprzeciw ludowców wobec planów podziału. Zamiary PiS porównał do polityki Edwarda Gierka, który wprowadzając swoją reformę administracyjną, świadomie chciał województwa osłabić.

Nie tając zagrożeń, Adam Struzik optymistycznie ocenił szanse wyborcze PSL: sondaże dają ludowcom poparcie w granicach 5-9 proc. Ale przez dwa tygodnie pozostające do wyborów PSL zamierza pracować intensywnie. Może zatem 13 października będzie 13 procent? – zastanawiał się pół żartem pół serio marszałek.

Socjologowie potwierdzają, że z różnych względów – m.in. w związku z niedoskonałością metod pracy ośrodków demoskopijnych na terenach wiejskich – PSL pozostaje partią niedoszacowaną. W każdych wyborach wynik ludowców okazywał się lepszy, niż wcześniejsze notowania w sondażach. Znakomitego rezultatu PSL w wyborach samorządowych sprzed pięciu lat nie przewidział żaden spośród tak wielu ośrodków opinii publicznej.

Adam Struzik przypomniał, że Stronnictwo liczy sobie 124 lata. Ocenił, że „było, jest i będzie”.

W trakcie mityngu w Zwoleniu sporo czasu poświęcono tradycji ruchu ludowego. Organizatorzy uczynili użytek z faktu, że impreza odbywa się w kinie. Pokazano więc jeszcze przed oficjalną premierą film Przemysława Bendarczyka o Batalionach Chłopskich. Rekomendujący go historycy przypominają, że BCh były drugą po Armii Krajowej siłą zbrojną ruchu oporu. W szeregach Batalionów Chłopskich pod komendą Franciszka Kamińskiego walczyło podczas wojny 170 tys ludzi. Inny, krótszy materiał filmowy przypomniał założycieli i historycznych przywódców ruchu ludowego: Wincentego Witosa, Macieja Rataja i Stanisława Mikołajczyka.

Zobacz relację video ze Zwolenia:

Zwoleń, konwencja PSL Ziemi Radomskiej.29 września

Opublikowany przez Dariusz Grabowski Niedziela, 29 września 2019

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 5

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here