Polscy przedsiębiorcy odpowiedzieli na pytania, jak radzą sobie na polskim rynku, jakie są ich potrzeby i co ogranicza ich działalność. Pytania zadał Polski Instytut Ekonomiczny.

Odpowiadający przedsiębiorcy wskazali sześć głównych barier utrudniających funkcjonowanie na rynku.

Najbardziej negatywnie zostały ocenione wysokie podatki oraz inne obciążenia finansowe. Aż 69 proc. badanych widzi w nich główną przeszkodę w swobodnym rozwoju firmy. Kolejne przeszkody to rosnące koszty zatrudnienia pracowników (66 proc.), konkurencja ze strony przedsiębiorstw krajowych (59 proc.), trudności w pozyskaniu nowych pracowników (53 proc.), konkurencja ze strony krajowych przedsiębiorstw funkcjonujących w szarej strefie za istotną barierę (53 proc. badanych) oraz niestabilność przepisów prawa gospodarczego (52 proc.).

Grupę największych optymistów stanowią tzw. zadowoleni, czyli najczęściej osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i zajmujące się usługami biznesowymi, o stosunkowo niewielkim stażu na rynku (do 5 lat) i z rocznymi obrotami do 100 tys. zł. Zadowoleni stanowili 28 proc. badanych mikrofirm.

Po drugiej stronie mamy grupę najmniej zadowolonych, których PIE nazywa „malkontentami”, czyli głównie spółki zajmujące się handlem, transportem, budownictwem oraz przetwórstwem przemysłowym. Przeciętny staż rynkowy tych firm to 5-10 lat. Zróżnicowany przedmiot działalności powoduje różnice w wysokości rocznych obrotów, które najczęściej mieszczą się w granicach 100-500 tys., a w przypadku większych przedsiębiorstw realizowany obrót przekracza 500 tys.

Komentarz: warto zwrócić uwagę na charakterystyczne podejście polskich badaczy. Terminy używane przez nich wobec osób, które każdego dnia pokonują trudności i bariery życia gospodarczego, w rodzaju: “malkontenci”, “średniacy”, są po prostu wyrazem lekceważenia, pięknoduchostwa, które nie szanuje wysiłku ludzi na co dzień ciężko pracujących. Dlaczego?

[Total_Soft_Poll id=”32″]

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here