93 procent rolników interesuje się finansami swojego gospodarstwa – wynika z badań Martin & Jacob.

Zdecydowana większość rolników rzetelnie spłaca swoje zobowiązania i reguluje płatności w terminie – 58 proc. nie zalega z rachunkami dłużej niż 7 dni. Kolejnym 22 proc. zdarza się to sporadycznie.

Kto jest najważniejszym doradcą w sprawach finansowych? Przede wszystkim rodzina, z którą 62 procent rolników konsultuje istotne decyzje finansowe. Ważne dla nich są także opinie innych rolników, z którymi zapoznają się na forach internetowych (40 procent). Z doradcami finansowymi konsultuje się 15 proc. właścicieli gospodarstw. Poza tym rolnicy coraz chętniej korzystają też z aplikacjami internetowymi, porównującymi oferty banków (29 proc.).

Polscy rolnicy posiadają świadomość finansową. Najczęściej, bo w około 44 proc. przypadków, analizują sytuację finansową gospodarstwa podczas przygotowywania planów inwestycyjnych oraz rocznego budżetu.

Większość rolników jest także za pan brat z budżetowaniem i zarządzaniem finansami gospodarstw. Roczny budżet opracowują najczęściej gospodarstwa o mieszanym (53,1 proc.) i roślinnym (47,4 proc.) profilu produkcji. Dużo rzadziej – gospodarstwa mleczne (14,4 proc.). Wynika to z charakteru produkcji. Gospodarstwa mleczne pracują w regularnych cyklach dostaw mleka, za które otrzymują systematyczne płatności. W przypadku produkcji roślinnej bądź mieszanej zysk jest nie tylko odłożony w czasie, ale i obarczony większą niepewnością.

Komentarz: wysoki poziom rzetelności płatniczej rolników i świadomości finansowej może dziwić jedynie tych, którzy mają obraz polskiej wsi ukształtowany przez media. Jednak wbrew opinii „warszawki” rolnicy są par excellence przedsiębiorcami i to w dużo większym stopniu niż jakakolwiek inna grupa zawodowa.[Total_Soft_Poll id=”33″]

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here