Wielka się rozpętała burza po aresztowaniu Jakuba A. – mordercy 10-letniej dziewczynki. Policja aresztowała go w jego mieszkaniu, nałożyła mu tzw. zespolone kajdanki i wyprowadziła w samych majtkach, boso do radiowozu.

Ten sposób aresztowania wzbudził protest Rzecznika Praw Obywatelskich, który uznał, iż naruszono godność aresztowanego. „Dlaczego nie pozwolono zatrzymanemu się ubrać, dlaczego założono mu kajdanki zespolone, które utrudniają poruszanie się? To była forma znęcania się nad aresztowanym” – pyta Adam Bodnar.

Założenia ideowe wystąpienia rzecznika – trzeba powiedzieć – są słuszne. Policja nie może znęcać się nad zatrzymanymi, nawet jeśli oni popełnili najstraszliwsze zbrodnie. Przestępca ma zostać ukarany, ale mścić się na nim nie można. Nie wolno też znęcać się nad człowiekiem skutym, obezwładnionym. Trzeba też powiedzieć, że polska policja wielokrotnie te normy przekraczała. Przypadek Igora Stachowiaka, nad którym znęcali się policjanci z wrocławskiego komisariatu rażąc go bez żadnej potrzeby prądem, jest tego przykładem. Znamy zresztą wiele innych podobnych przypadków, które bezwzględnie powinny być piętnowane.

Czy jednak w przypadku aresztowania mordercy dziewczynki policja nadużyła władzy? I czy Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich miał podstawy do publicznego potępienia funkcjonariuszy?

W sprawie tej zabrał głos Dariusz Loranty, wieloletni negocjator policyjny, wskazując iż procedury policyjne, w przypadku zatrzymywania groźnych przestępców jak mordercy czy członkowie gangów nakazują policjantom działanie skuteczne i bezwzględne. Nie wiadomo bowiem, co zrobi gość, który z zimną krwią zakatował dziecko? Dodatkowo pan Loranty zwrócił uwagę na to, że na ubraniu mordercy mogły znajdować się ważne ślady zbrodni jak krew ofiary i pozwalanie zatrzymanemu na ubranie się mogło dać mu sposobność do zatarcia tych śladów.

Skąd więc policjanci mieli mieć pewność, że Jakub A. – cyniczny morderca – nie zaatakuje ich, albo że nie popełni samobójstwa jak niejaka Barbara Blida, która w kwietniu 2007 r. korzystając z łagodnego traktowania przez dokonujących jej zatrzymania agentów ABW, weszła sama do łazienki, wyciągnęła pistolet i popełniając samobójstwo uniemożliwiła prowadzenie dalszego śledztwa i postawienia jej przed sądem. Przeszła za to do legendy Lewicy jako ofiara krwawego, kaczystowskiego reżimu, wręcz męczennica. Gdyby wtedy agentka ABW rzuciła bez litości eseldowską minister na glebę, skuła ją kajdankami zespolonymi, dzisiejsza męczennica żyłaby spokojnie, odsiadując wyrok za współpracę z mafią węglową. I tak łagodność funkcjonariuszki doprowadziła do fatalnych skutków, znacznie gorszych niż gdyby Blidę wyprowadzono w majtkach i na bosaka do policyjnej karetki.

Od tamtego czasu zresztą widzieliśmy w telewizji wiele razy aresztowania, a to członków gangów, a to handlarzy dopalaczami, gdzie też chłopaki rzucani byli na glebę, często w niekompletnej odzieży – bo jak się dokonuje aresztowania o 6 rano, to trudno, żeby delikwent czekał na policjantów ogolony i pod krawatem.

Czy Rzecznik Praw Obywatelskich o tym wszystkim nie wie? Nie zna procedur, nie pamięta dziesiątków aresztowanych za rządu Tuska handlarzy dopalaczami, bandytów, wyciąganych w kajdankach i w bieliźnie z melin? On to wszystko wie, ale ponieważ sprawa Jakuba A. stała się głośna, interwencja policji była spektakularna, to Adam Bodnar – nieukrywający nigdy swojej niechęci do obecnego rządu – wykorzystał okazję do przylepienia temu rządowi łaty. „Patrzcie jak ten faszystowski rząd dręczy więźniów, narusza ludzką godność i stosuje tortury!”

To co, że z prawdą ma taki przekaz niewiele wspólnego? Kto na to zwróci uwagę? Wszystko bowiem wskazuje, że w przypadku aresztowania Jakuba A. policjanci zachowali się prawidłowo.

Zresztą, jeśli nie wierzycie, to wsadźcie tego Jakuba, do jakiejś zbiorowej celi. Już tam towarzysze więzienni zawiążą mu jakiś piękny krawat.

[democracy id=”2″]

Czytaj teksty Janusza Sanockiego:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 1

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here