Największy producent farb w Polsce – Śnieżka – przejął węgierską firmę Poli-Farbe – za 108 mln zł nabyto 80% akcji. Polska spółka ma zabezpieczone fundusze na przejęcie, a inwestycja ma zostać spłacona z przyszłych dywidend kupowanej spółkiktórej przychody kształtowały się na poziomie 145 mln złotych.

Piotr Mikrut, prezes Śnieżki: Nasze spółki bardzo wiele łączy. Podobne biznesowe korzenie, filozofia działania oraz portfolio produktów. Razem z Antalem Szabó, założycielem i dyrektorem zarządzającym Poli-Farbe, uznaliśmy, że to dobry moment na połączenie sił. Węgierska spółka dobrze radzi sobie z międzynarodowymi konkurentami na rynku węgierskim.

Zarząd Śnieżki liczy na synergie kosztowe przy zakupie surowców do produkcji czy opakowań. Połączone zostaną także siły w badaniach R&D oraz w sprzedaży i marketingu wewnątrz grupy. Zostaną zachowane centra produkcyjne na Węgrzech, a także marki wypromowane przez Poli-Farbe, która zajmuje 20 proc. węgierskiego rynku, wartego około 100 mln euro rocznie. Dwaj pozostali gracze to światowi potentaci: amerykański PPG i holenderski Akzo Nobel, a więc firmy bardzo mocne także na naszym rynku, około sto razy więksi niż Śnieżka.

Przejęcie węgierskiej spółki ma znacząco przyspieszyć ekspansję. Poli-Farbe posiada silną pozycję i jest jednym z największych graczy na rynku węgierskim. To pierwsza tak duża inwestycja Śnieżki za granicą, choć spółka działa już na Białorusi i Ukrainie.

Komentarz redakcji: Cieszyć się należy z zagranicznej ekspansji polskiej firmy,
Gratulujemy! Życzymy tego także innym polskim przedsiębiorstwom.

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here