Główny Główny Urząd Statystyczny obwieścił, że przeciętny Polak zarabia obecnie 5085 zł  brutto (ok. 3600 zł na rękę).

Wobec ub. roku to wzrost o 6,6 proc., jednak w ostatnich miesiącach wynagrodzenie spada, zmniejsza się także zatrudnienie w przedsiębiorstwach (powyżej 9 osób).

“Średnia krajowa” płaca podawana co miesiąc przez GUS jest zniekształconym obrazem dochodów z pracy przeciętnego Polaka. W danych GUS pod uwagę nie są brane najmniejsze firmy, a jedynie 4 procent przedsiębiorstw, zatrudniających łącznie 6400 tys. pracowników, w tym międzynarodowe korporacje.

Lepszym wskaźnikiem byłaby dominanta (kwota, którą otrzymuje największa ilość pracowników). Jednak GUS ogłasza ją tylko raz na dwa lata. I jest ona niższa od przeciętnego wynagrodzenia o ponad połowę! Ostatnio ogłoszona dominanta (w 2016 r.) wynosiła 2074 zł brutto, czyli 1500 zł na rękę, gdy średnia krajowa dla sektora przedsiębiorstw wynosiła aż 4347 zł brutto (3094 zł na rękę). Także mediana wynagrodzeń (połowa osób zarabia poniżej tej kwoty, a połowa powyżej) w 2016 r. była znacznie niższa niż średnia i wyniosła 3 511 zł brutto.

Komentarz redakcji: Dane GUS, publikowane co miesiąc, mają chyba za zadanie rozwścieczyć lub wprowadzić w depresję większość pracowników. 16 milionów osób, pracujących w Polsce to nie 6,4 miliona z większych przedsiębiorstw. Poniżej podawanej “średniej” zarabia 2/3 pracowników. Czas więc może zmienić obyczaje, solidniej badać płace i choćby raz na kwartał podać rzetelne dane?

Twoim zdaniem…

[democracy id=”104″]

Czytaj o płacach w Polsce:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 2

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here