Stanowisko Klubu Generałów i Admirałów RP wobec dymisji szefa Sztabu Generalnego WP i Dowódcy Operacyjnego Rodzajów SZ.

0
24

          My generałowie i admirałowie, zrzeszeni w Klubie Generałów i Admirałów RP, wyrażamy stanowczy protest przeciwko angażowaniu przez partie polityczne Wojska Polskiego do kampanii wyborczej. Opowiadamy się za konstytucyjnym obowiązkiem zachowania przez Siły Zbrojne neutralności w sprawach politycznych. Potępiamy fakt odtajnienia dokumentów, które ujawniają założenia strategicznej obrony państwa.

            Siły Zbrojne, zgodnie z Konstytucją RP, podlegają cywilnej i demokratycznej kontroli. Oznacza to, że minister Obrony Narodowej sprawuje funkcje cywilnej kontroli i administracji. Sfera dowodzenia wojskiem pozostaje w wyłącznej  gestii dowódców wojskowych. Minister Obrony Narodowej nie może i nie powinien ingerować w proces dowodzenia.

          Ubolewamy, iż obecny stan upolitycznienia Wojska Polskiego, brak poszanowania dowódczego profesjonalizmu, naruszania zasad i kompetencji najważniejszych dowódców wojskowych, a także przejmowanie przez osoby cywilne Ministerstwa Obrony Narodowej bezpośredniego dowodzenia wojskami, znacząco obniża autorytet oraz morale Sił Zbrojnych RP i stawia nas w złym świetle wobec naszych sojuszników w NATO.

             Żołnierz w mundurze nie może być tłem lub inscenizacją prowadzonej kampanii  wyborczej przez partie polityczne. Piknik wojskowy powinien promować wojsko, a nie kandydata partyjnego startującego w wyborach.

              Z zażenowaniem obserwujemy toczącą się dyskusję w związku z dymisją szefa Sztabu Generalnego WP i Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Z oburzeniem przyjmujemy wypowiedzi ministra Obrony Narodowej znieważające obu generałów, a także generałów kandydujących w demokratycznych wyborach.

          Zwracamy się do gen. Rajmunda Andrzejczaka – szefa Sztabu Generalnego WP  i gen. Broni Tomasza Piotrowskiego – Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ze słowami żołnierskiego wsparcia. Dobrze służyliście Rzeczypospolitej Polskiej. 

Klub Generałów i  Admirałów RP

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 3

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here