Niskie płace, umowy „śmieciowe”, przepracowanie oraz brak gwarancji urlopu są przyczynami najwyższego poziomu stresu wśród Polaków.

W gorszej kondycji pod względem stresu zawodowego są tylko Turcy i Grecy. Zawodowo stresuje się ponad połowa Polaków, natomiast w Czechach wypada 43%, Niemczech 42%, Norwegii 18,2%, Szwecji 14,7%.

Podstawowym powodem są formy zatrudnienia, które nie gwarantują polskiemu pracownikowi poczucia stabilności. W Polsce jest około 1,2 miliona osób zatrudnionych na umowie-zlecenie lub dzieło i niemal tyle samo samozatrudnionych (wg GUS). Takie formy dotyczą więc co czwartego Polaka. Jesteśmy pod tym względem w pierwszej czwórce państw OECD, według której zatrudnienie na czas określony wynosi 26% i jest najwyższe w krajach rozwiniętych, gdy średnia to 11 procent, a dla państw Unii – 14%.

Do tego dochodzi powszechne zjawisko bezpłatnych nadgodzin, przepracowanie, niezagwarantowanie urlopu. Polska jest w pierwszej dziesiątce krajów o największej liczbie przepracowanych godzin – 1895 godzin w 2017 r. Pracujemy w tygodniu dłużej o 31 godzin w ciągu roku więcej od Europejczyków (dane GUS i Eurostatu).

Do tego dochodzi fakt, że zarabiamy średnio dwukrotnie mniej od pracowników innych państw Unii Europejskiej. Jest to widoczne przede wszystkim poza regionami najbardziej rozwiniętymi, wielkimi miastami, gdzie płace są stosunkowo dobre. Natomiast cała reszta Polski jest obszarem bardzo niskich płac. Są one blokadą rozwojową i sprawiają, że mnóstwo ludzi żyje na poziomie przetrwania, a nie jakiegokolwiek rozwoju.

Przeciętna siła nabywcza Polaka to 7 228 euro, natomiast średnia europejska wynosi 14 292 euro. W Lichtensteinie mieszkaniec ma siłę nabywczą dziewięciokrotnie wyższą od mieszkańca Polski, bo w wysokości 65 438 euro. Niskie wynagrodzenie stanowi problem także dla pracodawców, którzy mają z tego powodu nasilający się problem ze znalezieniem rąk do pracy.

Nawet przy najniższym od 1990 roku wskaźniku zarejestrowanych bezrobotnych, trzeba pamiętać, że ponad 40% osób powyżej 15 roku życia, pozostaje bierne zawodowo. Pod tym względem również jesteśmy jednymi z najgorszych w Europie. “Bezrobocie jest także zróżnicowane regionalnie – są miejsca, gdzie pozostaje wysokie, podkopując możliwości zarobkowania i godnego życia pojedynczych osób i całych rodzin” – mówi redaktor naczelny magazynu „Nowy Obywatel”, Remigiusz Okraska.

Polska jest też krajem o najniższej liczbie pracowników w związkach zawodowych (12-17%) i to zjawisko pogłębia się.

“Przez wiele lat mówiło się, że są niepotrzebne, że to już inne czasy, że to już nie socjalizm i teraz trzeba pracować dla dobra przedsiębiorcy. Właściwie skupiano się na tym, żeby pracownik był takim wyrobnikiem folwarcznym. Jeśli chodzi o stosunki w miejscu pracy, wróciliśmy właściwie do czasów z XIX wieku” – ocenia Małgorzata Aulejtner, pielęgniarka i działaczka Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

[Total_Soft_Poll id=”50″]

Więcej o pracy:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 3

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here