Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2018 roku nałożył na przedsiębiorstwa niespełna 1,1 mln zł kar. Rok wcześniej było to 137 mln złotych. W 2015 r. było to około 17 mln zł. Urząd przyznaje jednak, że przedsiębiorstwa mają coraz lepszych prawników. I Urząd przegrywa z nimi w sądach.

UOKiK bardzo intensywnie korzysta z uprawnień policyjnych, dokonując nalotów na firmy i przeszukań w ich siedzibie. Ich liczba stawia Polskę wśród światowych liderów tego typu niezapowiedzianych kontroli.

Marek Niechciał prezes UOKiK twierdzi, że to dobry kierunek działania. Nie ma też obaw o funkcjonowanie tzw. “sygnalistów”, czyli pracowników donoszących na pracodawców. Uważa, że to “przynosi korzyści” i zapowiada więcej “narzędzi twardych”, czyli kar.

W związku z narastającą kartelizacją, widać rosnącą liczbą fuzji i przejęć. W zeszłym roku odnotowały rekordową liczbę zgłoszeń. UOKiK wydał w ub. roku 228 zgód na 229 decyzji, czyli praktycznie na wszystkie się zgodził. Urząd skupia się bowiem na sprawach drobnych –
kilkakrotnie więcej pracowników Urzędu zajmuje się sprawami konsumenckimi niż antymonopolowymi. Głównym jego zajęciem jest badanie, “czy cena na wywieszce zgadza się z ceną na paragonie”.

Komentarz: nasuwają się trzy wnioski. 1. UOKiK nie bierze się za sektory z ogromnymi dochodami (np. banki), tak aby zwiększyć w nich konkurencję i obniżyć nadmierne zyski. 2. Urząd jest bezradny wobec wielkich koncernów, których stać na dobrych prawników, i przegrywa z nimi w sądach. 3. UOKiK nie przeciwdziała koncentracji na rynku polskim, zgadzając się na wszystkie praktycznie fuzje. Skoro UOKiK nie ma sił lub możliwości walczyć z tymi zjawiskami, to może rozwiązać UOKiK? I powołać instytucję, która chroniłaby konkurencję i polskie mniejsze przedsiębiorstwa przed zagranicznymi gigantami.

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

1 KOMENTARZ

  1. Ten urząd to zaułek i przechowalnia. Żadnej aktywnej polityki, już nie mówiąc o propolskiej polityce. I co dziwne:

    “Premier Morawiecki powiedział, że ważna jest aktywizacja Urzędu Kontroli Konkurencji i Konsumentów. “Nie może być tak, że jeden monopolista na danym terenie dyktuje ceny rolnikom” – powiedział.”

    Czyli racja, rozwiązać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here