Bazy Biura Informacji Kredytowej zawierają informacje o 15,24 milionie kredytobiorców w Polsce (koniec czerwca 2019 r.). Liczba ta trochę zmniejszyła się od grudnia 2017 r., gdy wynosiła 15,30 mln.

Jednak poważnie zwiększyła się kwota zadłużenia. Obecnie kwota do spłaty dla kredytobiorców wynosi 643 miliardy złotych, gdy półtora roku wcześniej wynosiła 584 miliardów zł. Wzrost przez półtora roku wyniósł 10 procent.

Obecnie BIK informuje o ilości 27,69 mln kredytów obsługiwanych przez wszystkich Polaków łącznie.

We wzroście zadłużenia kredytowego mieszkańców Polski maleje liczba pozostających w spłacie kredytów frankowych. W czerwcu 2019 r., w porównaniu do czerwca 2018 r. w ujęciu liczbowym, ubyło 23,32 tys. rachunków. Obecnie pozostaje w spłacie 458,83 tys. kredytów frankowych. Liczba wszystkich kredytów posiadanych przez frankowiczów wynosi 1,66 mln, co stanowi 6,0 proc. spośród 27,69 mln szt. kredytów obsługiwanych przez wszystkich Polaków łącznie.

Komentarz: wieloletnia koniunktura globalna powoduje wzrost PKB Polski, rosną płace, ale jednocześnie rośnie znacząco zadłużenie Polaków. I to szybciej niż rośnie gospodarka i płace. Dzisiaj pieniądz jest tani, choć w Polsce najdroższy w naszym regionie. Jednak inflacja rośnie, nacisk na wzrost stóp procentowych pieniądza jest ogromny, więc 15 milionów Polaków coraz powoli wpada w pułapkę kredytową.

Jak sądzisz?

[democracy id=”33″]

Czytaj o społeczeństwie:

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 1

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here