Polacy są generalnie zadowoleni ze swoich zarobków. Aż 68 procent twierdzi, że ich sytuacja finansowa jest dobra. 9 procent uważa, że jest bardzo dobra. Ponad 15% uznaję sytuację za raczej złą bądź złą.

Pozytywna ocena stanu własnych finansów charakteryzuje osoby młodsze i mieszkańców metropolii, a najwięcej osób niezadowolonych jest w średniej wielkości miastach – 11 proc. Najwięcej finansowych optymistów spotkamy w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców.

Opinia ta kształtuje się różnie w zależności od dochodów. 54 procent Polaków o dochodach poniżej tysiąca złotych netto uznaje ją za złą. Z kolei w grupie dochodowej 2-3 tysiące złotych aż 82 procent uznaje swoją sytuację za “raczej dobrą”. Co ciekawe, nikt z zarabiających powyżej 4 tysiące na rękę nie uważa swojej sytuacji za złą czy choćby nawet “raczej złą”.

Komentarz: wyniki są zadziwiające, jeśli wziąć po uwagę powszechną obecność niezadowolenia ze swoich dochodów w mediach oraz akcje protestacyjne dużych grup zawodowych, jak choćby nauczyciele. Jeśli zaledwie 6% osób jest niezadowolonych z dochodów w grupie zarabiającej między 2 a 3 tysiące złotych, skąd się biorą protesty? A powszechna akceptacja znacznie niższych zarobków wobec bogatszych krajów Unii Europejskiej, świadczyłoby o braku ambicji i niskich aspiracjach życiowych Polaków. Czy tak rzeczywiście jest? Zapraszam do odpowiedzenia na to pytanie w ankiecie poniżej.

Wynagrodzenie posła? Średnia krajowa

Działacze partyjni idą do polityki, żeby się dorobić – to zmora życia publicznego. Nie należy im tego ułatwiać. Poseł powinien zarabiać średnią pensję krajową. Dzięki temu będzie się starał, żeby rosła. Czyli po prostu żeby zwykli ludzie więcej zarabiali, Jeśli literalnie potraktować zasadę „jaka praca taka płaca” – obniżenie zarobków parlamentarzystów do polskiej średniej, w […]

Read more

[Total_Soft_Poll id=”36″]

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 1

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here