Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, zmniejsza obostrzenia z 2016 r.

Główną zmianę stanowi możliwość nabycia nieruchomości rolnej do 1 ha przez osoby, które nie są rolnikami. Mogą one także kupować grunty na obszarze miasta. Ustawa nie ogranicza liczby nabywanych nieruchomości mieście, jednak na terenie wiejskim można zakupić tylko jedną działkę.

Konieczne będzie prowadzenie działalności rolniczej jeśli powierzchnia nabytych gruntów przekroczy 1 ha. Zbycie nieruchomości nie będzie możliwe przez okres 5 lat.

Prawo do pierwokupu ustawa gwarantuje Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa zarówno na terenie wsi i miasta.

Obowiązkowe prowadzenie działalności rolnej zostało skrócone do 5-ciu lat ( z 10-ciu).

Wprowadzony został przepis, stanowiący, że za zgodą ministra rolnictwa, KOWR może ustanowić na ziemi państwowej zabezpieczenia pod zobowiązania finansowe.

Komentarz: ziemia nie powinna być przedmiotem spekulacji, gdyż staje się wtedy znacznie droższa i praktycznie niemożliwa do nabycia przez Polaków. Ochrona obrotu ziemią jest czymś naturalnym w bogatszych krajach. W Polsce dochodzi do tego mniejsza siła nabywcza rodaków. Dobrze więc, że obrót ziemią, szczególnie rolną, został objęty ograniczeniami i że te nadmierne utrudnienia zostały usunięte.

[Total_Soft_Poll id=”47″]

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 1

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here