Najniżej wynagradzani są początkujący pracownicy fizyczni. Mediana ich miesięcznej płacy całkowitej brutto to 3 080 PLN. Pracownicy fizyczni na stanowiskach brygadzistów zarabiają o 55% więcej (4 764 PLN). Od trzech do pięciu razy wyższe pensje otrzymują kierownicy. Dyrektorzy dużych pionów w złożonych organizacjach zarabiają około 30 000 PLN miesięcznie, czyli dziesięciokrotność mediany wynagrodzenia początkującego pracownika fizycznego.

Mediana wynagrodzeń specjalistów (ekspertów) wynosi 9 857 PLN i w porównaniu do młodszych specjalistów jest niemal 2,4 razy wyższa (4 186 PLN).

Na wynagrodzenia pracownicze składa się jego płaca zasadnicza (miesięczna, godzinowa lub akordowa), stałe dodatki do wynagrodzenia oraz składniki zmienne, zależne od realizacji celów lub uznania pracodawcy. Najwyższy udział premii w płacy podstawowej występuje na stanowiskach menedżerskich. Dyrektorzy zarządzający otrzymują dodatkowo średnio 31% wynagrodzenia podstawowego w formie bonusu (dla porównania – mediana wynosi 20%). Udział premii w pensji podstawowej specjalistów to średnio 12%, natomiast w przypadku pracowników fizycznych jest to 14%.

Wynagrodzenia w firmach zagranicznych są średnio o 20% wyższe niż w firmach polskich. Największe różnice występują na najwyższych szczeblach hierarchii. Mediana wynagrodzeń dyrektorów zarządzających w firmach o kapitale zagranicznym jest ponad dwukrotnie wyższa (49 852 PLN w porównaniu do 23 904 PLN w firmach polskich). Kierownicy małych pionów w międzynarodowych organizacjach otrzymują o około 22% więcej niż menedżerowie w rodzimych przedsiębiorstwach. W przypadku doświadczonych specjalistów, średnie różnice oscylują wokół 13%. Najmniejsze rozpiętości występują w odniesieniu do wynagrodzeń pracowników fizycznych. Doświadczeni „szeregowi” w firmach zagranicznych zarabiają blisko 9% więcej niż w polskich organizacjach.

W Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak 2018 wzięło udział 550 zakładów działających na terenie Polski, które łącznie przekazały dane o 236 942 pracownikach.

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 0 / 5. ilość głosów 0

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here