Jest projekt ustawy o zatorach płatniczych

0
111

Rząd przyjął 15 maja projekt ustawy ograniczającej zatory płatnicze.

Proponowane zmiany obejmują :

  • Skrócenie czasu płatności – w transakcjach, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny, do 30 dni, bez możliwości wydłużenia (wyjątek stanowią podmioty lecznicze, dla których proponuje się pozostawienie terminu 60-dniowego); oraz 60-dniowego terminu zapłaty w transakcjach, w których wierzycielem jest MŚP, a dłużnikiem duży przedsiębiorca.
  • Umożliwienie wierzycielowi, który nie otrzyma zapłaty w ciągu 90 dni od upływu terminu określonego w umowie lub na fakturze będzie mógł pomniejszyć podstawę opodatkowania o kwotę wierzytelności; jednocześnie dłużnik będzie miał obowiązek podniesienia podstawy opodatkowania o kwotę, której nie zapłacił.
  • Prezes UOKiK będzie miał możliwość wprowadzania kontroli i karania firm, które popełniają spóźnienia w płaceniu należności.

Problem wymagał reakcji i wprowadzenia zmian, gdyż na opóźnienia w płatnościach skarżyło się niemal 90% firm. Według oceny MPiT, zatory płatnicze są szczególnie groźne dla małych firm.


“Ta ustawa mierzy się z jednym z najpoważniejszych problemów, na jakie dzisiaj wskazują przedsiębiorcy, czyli z nagminnie przedłużającymi się terminami płatności, z takim modelem biznesowym, w którym duże podmioty kredytują się zamiast w banku, u swoich małych i średnich podwykonawców”.
wyjaśniła minister Jadwiga Emilewicz
Tweet

Jednak nie wszyscy wyrażają całkowity entuzjazm. Wątpliwości wyraża Polska Izba Handlu, uzasadniają, że ustawa nie uwzględnia specyfiki niektórych branż. Wskazuje, że rozwiązania zawarte w ustawie mogą ograniczać działalność małych i średnich firm. „Proponowane zmiany są celowe i pożądane, jednak nie uwzględniają specyfiki niektórych branż oraz są zbyt ogólne. Może to doprowadzić do ograniczenia udziału małych i średnich przedsiębiorców w rynku” – oceniła Polska Izba Handlu.

Komentarz: Zmiany, które wprowadza ustawa są konieczne. Dominacja dużych przedsiębiorstw na rynku wyraża się także przez narzucanie niekorzystnych warunków dla mniejszych graczy. Wydłużanie terminów płatności jest szczególnie dotkliwe dla polskich firm, które nie są dobrze dokapitalizowane. Samo poruszenie problemu i próba jego rozwiązania zasługuje na uznanie. Jednak to nie likwiduje problemu,a same rozwiązania wydają się nieśmiałe. Temat będziemy kontynuować.

[Total_Soft_Poll id=”5″]

Rosną złe długi polskich przedsiębiorstw

Zaległe płatności polskich firm wobec banków i kontrahentów na koniec 2018 r. wzrosły do 29,57 mld zł i jest to wzrost o 18 procent – wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie BIK. Sektory z największymi zaległościami w 2018 roku to handel, przetwórstwo przemysłowe i budownictwo. Ich udział w kwocie […]

Read more

Firmy biorą kredyty, by poradzić sobie z zatorami płatniczymi

Firmy z sektora MŚP, które finansują inwestycje i bieżącą działalność pożyczonymi pieniędzmi, z reguły spłacają te kredyty w dwa lata i z oprocentowaniem miesięcznym na poziomie 2-5 proc. – tak wynika z badania “Finansowanie działalności przez mikro, małe i średnie firmy w Polsce”. Jednym z najczęstszych powodów wspomagania się zewnętrznym finansowaniem są zatory płatnicze. Wcale […]

Read more

Jak oceniasz?

kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

średnia ocen 5 / 5. ilość głosów 2

jeszcze nie oceniano

jeśli uznałeś, że to dobre...

... polub nas w mediach społecznościowych

Nie spodobało się? Przykro nam...

Pomóż nam publikować lepsze teksty

Powiedz nam, jakie wolałbyś teksty na pnp24.pl?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here